Πέμπτη 9 Αυγούστου 2012

«Πεντάρα» και πρόκριση για την Μπαρτσελόνα του Εκουαδόρ!!

Μεγάλες εντός έδρας νίκες πέτυχαν η Μπαρτσελόνα και η Σέρο Πορτένιο σε βάρος των Ντεπορτίβο Ταχίρα και Ο’ Χίγκινς, αντίστοιχα, οπότε προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Από την πλευρά της, η Μπαρτσελόνα του Εκουαδόρ συνέτριψε με 5-1 τον σύλλογο από τη Βενεζουέλα, ενώ είχε αποσπάσει 0-0 στο εκτός έδρας ματς. Στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Χοσέ Περάλζα με κεφαλιά. Ο Μίκαελ Κουινιόνεζ διαμόρφωσε το 2-0 στο 32ο, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με πέναλτι του Ματίας Ογιόλα και με τις δύο ομάδες στο 3-0. Αποβλήθηκε στο 52ο λεπτό ο Χόλγκουερ Ματαμόρος επειδή έβγαλε τη φανέλα του (σ.σ. δεύτερη κίτρινη), ενώ είχε μόλις σημειώσει το 4-0. Ακολούθησε ο Μπράιαν Ντε Λα Τόρε με το 5-0 στο 65ο λεπτό με τυχερό τέρμα, ενώ ο Σέζαρ Γκονζάλεζ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 80ό λεπτό με πέναλτι.
Στην Παραγουάη η Σέρο Πορτένιο κέρδισε με 4-0 την Ο’ Χίγκινς και προκρίθηκε σε συνδυασμό με το 3-3 των δύο συλλόγων στη Χιλή. Πάνω από 10,000 θεατές παρακολούθησαν τον αγαπημένο τους παίκτη, Τζόναθαν Φάμπρο, να σημειώνει το πρώτο γκολ στο 14ο λεπτό, ενώ ο Φιντένσιο Οβιέντο διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα το 2-0 με περίτεχνη ενέργεια. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι Σαντιάγκο Σαλσέδο και Αλεχάντρο Ντα Σίλβα εκτόξευσαν το σκορ στο 4-0 εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπεροχή της ομάδας τους, η οποία προκλήθηκε από την αποβολή του Νέλσον Σααβέδρα στο 63ο λεπτό.
Παρακάτω το πανόραμα του πρώτου προκριματικού γύρου του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):
1.    ΟΛΙΜΠΙΑ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ντανούμπιο (Ουρουγουάη) 0-0 και 2-1
2.    Νασιονάλ (Ουρουγουάη)-Ικουίκε (Χιλή) 0-2 και 14/08
3.    Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα (Χιλή)-Μπλούμινγκ (Βολιβία) 1-1 και 09/08
4.    Οριέντε Πετρολέρο (Βολιβία)-Γκουαρανί (Παραγουάη) 1-0 και 09/08
5.    Ουνιβερσιτάριο (Βολιβία)-Λίβερπουλ (Ουρουγουάη) 0-3 και 16/08
6.    Κέρο Λάργκο (Ουρουγουάη)-Αουρόρα (Βολιβία) 1-2 και 14/08
7.    ΚΟΜΠΡΕΛΟΑ (ΧΙΛΗ)-Τακουάρι (Παραουγουάη) 1-0 και 2-2
8.    ΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ο’ Χίγκινς (Χιλή) 3-3 και 4-0