Κυριακή 12 Αυγούστου 2012

Τι να τα κάνεις τα λεφτά…!!

Τι να τα κάνεις τα λεφτά…
Αν δεν νικάς τη Λοριάν.

Ο… καταραμένος Αύγουστος επιβεβαιώθηκε άλλη μία χρονιά για την πολυεκατομμυριούχο Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στους «μπακαλιάρους», καθώς έμεινε στο 2-2, στο «Παρκ ντε Πρενς».

Αντίθετα, με το δεξί ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα οι Λιόν, Λιλ, Νανσί, Αζαξιό, Μπορντό, Βαλενσιέν, Αζαξιό αλλά και η νεοφώτιστη και Μπαστιά.

Τέσσερις φορές είχε φύγει αήττητη από το «Παρκ ντε Πρενς» η Λοριάν τον Αύγουστο και φέτος τις έκανε πέντε! Οι «μπακαλιάροι» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από την Παρί Σεν Ζερμέν, με το αυτογκόλ του Μάξουελ στο 4’ και το τέρμα του Αλαντιέρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Δύο γκολ πέτυχε ο Ιμπραΐμοβιτς (64’ και 90’ με πέναλτι) για τους πρωτευουσιάνους, με τον Σουηδό επιθετικό να σκοράρει σε μία ακόμη πρεμιέρα, όπως με Γιουβέντους, Ίντερ και Μπαρτσελόνα.

Ένα γκολ του Γκουρκίφ στο 16’ ήταν αρκετό για τη Λιόν, ώστε να πάρει την εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Ρεν. Με τον Πεντρετί να… σώζει την παρτίδα στο 90’, η Λιλ πήρε το διπλό στο «Ζοφρουά Γκισάρ» κόντρα στην Σεντ Ετιέν, ενώ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-2, η Μπορντό επικράτησε εκτός έδρας της Εβιάν.

Επίσης, με το δεξί ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα οι Βαλενσιέν, Νανσί και Αζαξιό, οι οποίοι νίκησαν με σκορ 1-0 τις Τρουά, Μπρεστ και Νις αντίστοιχα.

Τέλος, με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στη Ligue 1 η Μπαστιά, καθώς πήρε το διπλό στην έδρα της Σοσό, επικρατώντας με σκορ 3-2.