Κυριακή 12 Αυγούστου 2012

I love this game!!

Συγκλονιστικός ο τελικός του μπάσκετ στο Λονδίνο! Χρυσοί οι ΝΒΑερς των ΗΠΑ, λύγισαν στο τέλος 107-100 τη μεγάλη Ισπανία του συγκινητικού Πάου Γκασόλ, σε ένα από το καλύτερα παιχνίδια της ιστορίας!
I love this game!
Oι Ισπανοί το πάλεψαν συγκινητικά σε όλη τη διάρκεια του ματς, για 38 λεπτά περίπου, αλλά δεν απέφυγαν τελικά το... αναπόφευκτο! Οι υπερηχητικοί Αμερικάνοι του Σιζέφσκι βρήκαν στο τέλος τις λύσεις, κρεμώντας και πάλι το χρυσό μετάλλιο στο στήθος, όπως και το 2008 κόντρα στους "φούριας ρόχας"...
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί συνέχισαν να σκοράρουν πολύ με τρίποντα, όπως στα περισσότερα ματς, εκμεταλλευόμενοι και τη «ζώνη» των Ισπανών. Οι παίκτες του Σιζέφσκι είχαν 7/10 τρίποντα (Ντουράντ 12π., Άντονι 8π.), ενώ η Ισπανία είχε έναν εξαιρετικό Ναβάρο, ο οποίος έκλεισε το δεκάλεπτο με 14 πόντους (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές) και το σκορ 35-27 για την "αστερόεσσα".
Η Ισπανία μπόρεσε να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του Σκαριόλο υπέπεσαν σε πολλά φάουλ και ο Μαρκ Γκασόλ έφτασε στα 4 φάουλ ενώ ο Φελίπε Ρέγιες 3 φάουλ, γεγονός που αποδυναμώνει τους «φούριας ρόχας» κάτω από το καλάθι στο β' μέρος. Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών εκατέρωθεν, με την Ισπανία να έχει συνολικά 9/22 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 19/21 βολές, 21 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 5 λάθη. Οι ΗΠΑ είχαν 10/19 δίποντα, 8/18 τρίποντα (σ.σ. μόλις 1/8 στο β' δεκάλεπτο), 15/18 βολές, 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 λάθη και το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 59-58 υπέρ των ΗΠΑ.
Οι "φούριας ρόχας" έμεναν μες στο ματς και στο 3ο δεκάλεπτο, αφού δεν έδιναν το δικαίωμα στις ΗΠΑ να πάρει προβάδισμα χάρη στη «ζώνη» της, ενώ ήταν πολύ διαβασμένοι όσον αφορά την επίθεση των Αμερικανών. Τη διαφορά στο γ' δεκάλεπτο έκανε ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους σε αυτήν την περίοδο, την ώρα που για τους Αμερικανούς ξεχωρίζει ο Κέβιν Ντουράντ με 27 πόντους και 7/16 σουτ εντός πεδιάς, με το σκορ να είναι 83-82 για την ομάδα του Σιζέφσκι!
Στο 37` η Ισπανία μείωσε στο καλάθι (97-91), αλλά 5 σερί πόντοι από τον Λεμπρόν έκαναν το 102-93 στο 38` και κάπου εκεί έληξε η σεμνή τελετή για να φτάσουμε στο τελικό 107-100.
Τα δεκάλεπτα: 35-27, 59-58, 83-82, 107-100

πηγή: sportdog.gr