Κυριακή 12 Αυγούστου 2012

Έγιναν… μάγκες οι φιλοξενούμενοι!!

Έγιναν… μάγκες οι φιλοξενούμενοι
Τελικά, η έδρα δεν παίζει σημαντικό ρόλο στο Βέλγιο.

Στα τελευταία παιχνίδια του Σάββατου οι τρεις γηπεδούχοι αν και είχαν τη… δύναμη της έδρας δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους να αισθάνονται πιο άνετοι με τα αποτελέσματα. Μάλιστα, η Σαρλερουά κατάφερε να «αποδράσει» με διπλό από την έδρα της Κορτράικ.

Η Γκέρμιναλ προηγήθηκε εντός έδρας 1-0 τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους με τον Ντε Ντέκερ, ωστόσο η Ζούλτε Βάρεγκεμ δεν έχασε τη συγκέντρωσή της και στο 81’ «τσίμπησε» το βαθμό με τον Μπεριέρ στο 81’, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1.

Η Σαρλερουά δεν «μάσησε» από το γήπεδο της Κορτράικ. Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Κουμέντορ των φιλοξενουμένων «χάρισε» τους τρεις βαθμούς στην ομάδα και «ξέρανε» τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο παιχνίδι της βραδιάς, ούτε η Μονς κατάφερε να πανηγυρίσει μπροστά στους φιλάθλους της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 50’ με τον Σάπινα, όμως η Λιρς δεν είχε πει ακόμα την τελευταία λέξη. Εννιά λεπτά αργότερα, ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χαζούροφ, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.