Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

Με όπλο την άμυνα!!

Με όπλο την άμυνα
Ο Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο στα φιλικά του Σάσαρι και μετά την νίκη του επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατέβαλε την αντίσταση και της Σιένα με 71-67. Καλύτεροι για τρία δεκάλεπτα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που κράτησαν την νίκη παρά την κούραση που έκανε την εμφάνισή της στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ ο Γκετσεβίτσιους με 11 πόντους, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Περπέρογλου με 10. Χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη αγωνίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι», που έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης μπήκαν πολύ δυνατά και έφτασαν να προηγούνται 19-10 με καλάθι του Κάιλ Χάινς λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε στο 21-17 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ επτά και οκτώ πόντων (37-30 με κάρφωμα του Περπέρογλου). Οι Ιταλοί «έτρεξαν» ένα 8-3 σε εκείνο το σημείο και έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (37-36).

Με δύο καλάθια του Δημήτρη Μαυροειδή ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 47-40 στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-48) με τρίποντα των Γκετσεβίτσιους και Πρίντεζη.

Η κούραση και η επιθετική δυσκολία των Πειραιωτών επέτρεψε στην Σιένα να πλησιάσει στο σκορ με συνεχόμενες βολές και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 62-61.Το κρίσιμο κλέψιμο του Πέρο Άντιτς μισό λεπτό πριν το φινάλε, έδωσε το δικαίωμα στον Κάιλ Χάινς να διαμορφώσει το τελικό 71-67, δίνοντας στους «ερυθρόλευκους» την πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-36, 56-48, 71-67

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Άντιτς 9, Περπέρογλου 10, Ντόρσι 6, Σλούκας 4, Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 11, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Κατσίβελης 2, Μάντζαρης (5ασίστ)

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 6, Μπράουν 14, Εζέ 8, Καραρέτο 10, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 12, Τζάνινγκ 5, Χάκετ 6, Μος 4