Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

Μαγεία, μαγεία και στην Ιταλία!!

Μαγεία, μαγεία και στην Ιταλία
Στους ρυθμούς του «μαγικού» αριθμού 3 κινήθηκε η Serie A. Την τρίτη αγωνιστική τρεις ομάδες (Γιουβέντους, Νάπολι και Σαμπντόρια) προχώρησαν με «τριάρες», έκαναν το «τρία στο τρία» κι συγκατοικούν μαζί με τη Λάτσιο (3-1 είχε νικήσει νωρίτερα κι αυτή!) στην κορυφή του πρωταθλήματος. Δεν εντυπωσιαστήκατε ακόμα; Ε λοιπόν, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο τέλος, η Μπολόνια έφτασε σε επική ανατροπή μέσα στο «Ολίμπικο» επικρατώντας με 3-2 της Ρόμα. Βασικοί Νίνης και Ταχτσίδης.

Στο «Λουΐτζι Φεράρις» η Τζένοα κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη Γιουβέντους με τον Ιμόμπιλε και για ένα ημίχρονο έβαλε δύσκολα στη «Γηραιά Κυρία». Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και πλήθος κίτρινων καρτών, η ανωτερότητα των «μπιανκονέρι» βγήκε στον… αφρό και η απάντηση ήρθε με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Το σύνθημα της αντεπίθεσης έδωσε ο Τζιακερίνι, ο οποίος ισοφάρισε σχεδόν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και από εκεί και πέρα είχε μπει το «νερό στ’ αυλάκι» για τους πρωταθλητές. Ευστοχώντας σε πέναλτι ο Βούτσινιτς τους έδωσε το προβάδισμα στο 78’, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ασαμόα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 κι έδωσε την ευκαιρία στον Αντόνιο Κόντε να πανηγυρίσει από τα… δημοσιογραφικά λόγω της γνωστής τιμωρίας του.

Με «τριάρα» συνέχισε και η Νάπολι, η οποία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες από την Πάρμα. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καβάνι την έβαλε μπροστά από το 3ο λεπτό ήδη, ενώ το τέρμα του Πάντεφ στο 39’ έδειξε στον Σωτήρη Νίνη και τους συμπαίκτες του πως δύσκολα θα έφευγαν με κάτι καλό από το «Σαν Πάολο». Ο Έλληνας μέσος πανηγύρισε από τον πάγκο (είχε αντικατασταθεί από το 58’) το γκολ με το οποίο μείωσε ο Παρόλο, όμως η χαρά αποδείχτηκε πρόσκαιρη, αφού ο Ινσίνιε στο 77’ «έγραψε» το 3-1.