Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

MLS: Γκολ με κόρνερ ο Ανρί για τους Ρεντ Μπουλς!! (video)

Επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις ο Τιερί Ανρί και οδήγησε τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς στο 3-1 σε βάρος των Κολόμπους Κρου, με το οποίο οι Νεοϋορκέζοι συμπλήρωσαν 49 βαθμούς.
Ο Γάλλος φορ πέτυχε δύο γκολ, ενώ συνέβαλε και στο τέρμα του Νταξ Μακ Κάρτι ενώπιον 17,134 θεατών, που βρέθηκαν στο «Red Bull Arena». Πάντως ο Μίλοβαν Μιρόσεβιτς άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό για τους Κρου, έξι λεπτά πριν από το πρώτο γκολ του Ανρί. Στο 79ο ο Μακ Κάρτι σημείωσε το 2-1 και ο άλλοτε διεθνής επιθετικός διαμόρφωσε το 3-1 στο 93ο λεπτό με… εκτέλεση κόρνερ.
Εύκολο 2-0 πέτυχαν οι πρωτοπόροι της δυτικής περιφέρειας του MLS, Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, στην έδρα της Σίβας ΗΠΑ. Ο Κρις Βοντολόφσκι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 40ό λεπτό και πρόσφερε την ασίστ στον Άλαν Γκόρντον για το 2-0 του 49ου. Έτσι οι «σεισμοί» έφτασαν στους 56 βαθμούς.
Από την πλευρά του, το Ντάλας πήρε πολύ σημαντική νίκη με 1-0 εναντίον των Βανκούβερ Ουάιτκαπς χάρη σε γκολ του Τζούλιαν Ντε Γκούζμαν στο… 96ο λεπτό. Έπειτα από το 1-0 των Τεξανών έληξε και η αναμέτρηση, με το αποτέλεσμα να μειώνει στο ελάχιστο την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες διεκδικούν την πέμπτη θέση της Δύσης.
Νικηφόρα συνέχισαν οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας, αφού επιβλήθηκαν με 3-1 των Μόντρεαλ Ίμπακτ στο «Toyota Park». Οι Άλεξ Σέριλ Μακ Ντόναλντ και Άλβαρο Φερνάντεζ, όλοι μεταγραφικά αποκτήματα κατά τη διάρκεια της σεζόν, αποτέλεσαν τους σκόρερ των νικητών, ενώ ο Μάρκο Ντι Βάιο είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των Καναδών στο 20ό λεπτό.
Στην πεντάδα της Ανατολής παρέμεινε η Ντι Σι Γιουνάιτεντ κερδίζοντας με 2-1 τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον. Το τέρμα του Λιούις Νιλ στο 63ο λεπτό έκανε τη διαφορά στο ματς. Μάλιστα ο σκόρερ είχε περάσει σαν αλλαγή στο παιχνίδι, επτά λεπτά νωρίτερα.
Ισοπαλία με 1-1 καταγράφηκε ανάμεσα στους Πόρτλαντ Τίμπερς και Σιάτλ Σάουντερς. Στο 78ο λεπτό ο αμυντικός των γηπεδούχων, Ρόντνεϊ Ουάλας, ισοφάρισε σε 1-1, οπότε πήγε… στράφι το απίστευτο γκολ του Φρέντι Μοντέρο στο 57ο.
Το ίδιο αποτέλεσμα (1-1) σημειώθηκε και στο Τορόντο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Σίνον Ουίλιας των Φιλαδέλφεια Γιούνιον ισοφάρισε στο 85ο λεπτό. Στο 58ο ο Έρικ Χασλί πρόσφερε προσωρινά χαρά στους 15,669 θεατές του «BMO Field» δίνοντας το προβάδισμα στο Τορόντο με το τέταρτό του φετινό γκολ.