Δευτέρα 22 Ιουλίου 2013

Brasileiro: Βροχερή ισοπαλία για Κορίνθιανς!! (videos)

Η Κορίνθιανς επιβίωσε καταρρακτώδους βροχής και απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε χάρη σε γκολ του Αλεσάντρο Πάτο.
Ο 21χρονος επιθετικός Μαρτσέλο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό και στο 25ο ισοφάρισε ο πρώην στράικερ της Μίλαν, αλλά οι δύο ομάδες δεν κυνήγησαν με πάθος τη νίκη, καθώς προτίμησαν να ολοκληρώσουν «ζωντανές» τον αγώνα, που διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες. Από την πλευρά της, η Σάντος προηγήθηκε δύο φορές με τέρματα των Νέιλτον και Σισέρο, ενώ απώλεσε πολλές ακόμα ευκαιρίες, πριν αρκεστεί σε εντός έδρας 2-2 με την πρωτοπόρο του Brasileiro, Κοριτίμπα, για την οποία σκόραρε δύο φορές ο 35χρονος Άλεξ!
Στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής, η Βάσκο Ντα Γκάμα πέτυχε εκτός έδρας νίκη με 3-1 σε βάρος της Φλουμινένσε, η οποία συμπλήρωσε σερί τεσσάρων ηττών και ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες εξαιτίας αποβολής των Φρεντ και Ντιγκάο! Ακόμα, η Ιντερνασιονάλ κέρδισε τη Φλαμένγκο με 1-0 χάρη σε γκολ του Ζουάν στο 91ο λεπτό, ενώ ο 23χρονος Ρέναν Ολιβέιρα «έγραψε» δύο γκολ στο 2-1 της Γκοΐας εναντίον της Πορτουγκέζα, η οποία πήρε το προβάδισμα στο 39ο λεπτό με τον Μπρούνο Μοράες και τελείωσε το ματς με παίκτη παραπάνω λόγο αποβολή του Χούγκο στο 86ο λεπτό. Τέλος, η Βιτόρια και η Μπαΐα έμειναν στο 0-0, αν και αμφότεροι οι σύλλογοι έχασαν ευκαιρίες για γκολ στο δεύτερο ντέρμπι της ημέρας.
4
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr