Δευτέρα 22 Ιουλίου 2013

Gold Cup: Εύκολη πρόκριση για Η.Π.Α.! (videos)

Οι Η.Π.Α. πραγματοποίησαν επίδειξη ανωτερότητας και συνέτριψαν το Ελ Σαλβαδόρ με 5-1, οπότε προκρίθηκαν στα ημιτελικά του φετινού Gold Cup.
Στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κλάρενς Γκούντσον, ενώ στο 29ο ο Τζο Κορόνα διαμόρφωσε το 2-0, πριν μειώσει στο 39ο λεπτό ο Ροντόλφο Ζελάγια της Αλάνια Βλαντικαφκάζ με πέναλτι. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο πρώην επιθετικός του Άρη, Έντι Τζόνσον, ο Λάντον Ντόνοβαν και ο Μικέλ Ντισκεφούντ βρήκαν δίχτυα, άρα το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου. Μάλιστα, ο Ντόνοβαν των Λος Άντζελες Γκάλαξι έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Gold Cup, ο οποίος σκοράρει σε έξι διαφορετικές διοργανώσεις!
Στα ημιτελικά, οι Η.Π.Α. θα αντιμετωπίσουν την Ονδούρα, η οποία κέρδισε την Κόστα Ρίκα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 49ο λεπτό, όταν ο 20άχρονος Άντι Ναχάρ, που φέτος πήρε μεταγραφή από τη Ντι Σι Γιουνάιτεντ στην Άντερλεχτ, σκόραρε με δυνατή κεφαλιά.