Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2013

MLS: Επιβίωσαν οι Ρεντ Μπουλς!! (videos)

Οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί έμειναν με δέκα παίκτες στο 72ο λεπτό, αλλά κατέβαλαν την Ντι Σι Γιουνάιτεντ με 2-1 στο πλαίσιο του MLS.
Τα προγενέστερα γκολ των Λόιντ Σαμ και Τιμ Κέιχιλ αποδείχθηκαν αρκετά, ενώ στη φάση της αποβολής του Ιμπραήμ Σεκάγια, ο Ντουέιν Ντε Ροζάριο των «πρωτευουσιάνων» αστόχησε σε πέναλτι. Παράλληλα, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα με 2-1 επί των φορμαρισμένων Κολοράντο Ράπιντς, καθώς γκολ του Μπένι Φαϊλχάμπερ συνδυάστηκε με τέρμα του Γκρέιχαμ Ζούσι στο 88ο λεπτό.
Όπως οι δύο παραπάνω νικητές, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ συμπλήρωσαν 42 βαθμούς ύστερα από 0-0 στο «PPL Park» των Φιλαδέλφεια Γιούνιον. Από την πλευρά τους, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι συνέχισαν την ανοδική πορεία τους με 3-0 σε βάρος των Σαν Χοσέ Έρθκουεικς χάρη σε γκολ του Λάντον Ντόνοβαν στο 26ο λεπτό και δύο τέρματα του Ρόμπι Κιν.
Τέλος, οι Σιάτλ Σάουντερς κέρδισαν τους Κολόμπους Κρου με 1-0 σε ματς που ξεκίνησε με δίωρη καθυστέρηση εξαιτίας βροχόπτωσης. Ο πρώην στράικερ του Άρη, Έντι Τζόνσον, πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 14ο λεπτό, αν και στο 7ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λεονάρντο Γκονζάλεζ.