Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013

Αφεντικό στην έδρα του!

Χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του ματς, ο Απόλλων επικράτησε στην Πάτρα του Ηλυσιακού με 80-65, για την 1η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Αφεντικό στην έδρα του
Εύκολο απόγευμα είχε στην Πάτρα ο τοπικός Απόλλων επικρατώντας του Ηλυσιακού με 80-65, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παρκέ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ιλισιώτες οι οποίοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη (21).

Μπολντς και Ουίλσον ξεχώρισαν για τους Πατρινούς, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Περικλής Δορκοφίκης σημείωσε 15 πόντους.

Ο Απόλλων μπήκε στο ματς πατώντας καλύτερα στο παρκέ και τρέχοντας σερί 7-0. Ο Ηλυσιακός απάντησε μειώνοντας σε 14-10, αλλά με επιμέρους 12-6 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (26-16). Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα πίεσαν και με επιμέρους 9-2 μείωσαν στους πέντε (34-25) στη δεύτερη περίοδο, όμως οι Πατρινοί απάντησαν αμέσως και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 12 πόντων (47-35).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι φρόντισαν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας μέχρι και το +18 (57-39). Περιόρισαν όσο μπορούσαν οι «κιτρινόμαυροι» στο τέλος του δεκαλέπτου (63-49). Η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στην έκπληξη. Έτσι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο τελικό 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 47-35, 63-49, 80-65

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Χιλ 3, Αργυρόπουλος 8, Καπερώνης, Τέιλορ 12, Ουίλσον 19, Λιανός 2, Πέτροβιτς 5, Μολφέτας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 10, Χοτ 3, Μπολντς 18

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 10, Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Σμιθ, Χατζής 9, Ζούμπος, Δορκοφίκης 15, Βαβάτσικος 2, Ιωάννου 4, Τζουγαράκης 6, Μποντζ, Άντερσον 14 Πηγή: sport-fm.gr