Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2014

«Φουριόζος» ο Δουβαλίδης!

Έτοιμος να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ στα 60 μέτρα με εμπόδια έδειξε την Πέμπτη ο Κάστας Δουβαλίδης.

«Φουριόζος» ο Δουβαλίδης
Ο κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης στο αγώνισμα στην Ελλάδα σημείωσε 7.68 στο μίτινγκ κλειστού στίβου του Ντίσελντορφ και απείλησε κατά πέντε εκατοστά το 7.63, παίρνοντας την τέταρτη θέση στην κούρσα στο νήμα.

Εκεί, είδε τον Αμερικανό Τζεφ Πόρτερ να σημειώνει την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο με 7.52, ενώ δεύτερος ήταν ο Ρόμπλες με 7.56 και τρίτος ο Κράντοκ με 7.63.

Το 7.68 αποτελεί την καλύτερη «εκκίνηση» του Δραμινού πρωταθλητή σε κλειστό στίβο, αφού το 7.68 είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση που έχει σημειώσει στο αγώνισμα, πίσω από το πανελλήνιο ρεκόρ το 2012 και το 7.64 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού του Γκέτεμποργκ το 2013.

Πλέον, ο Δουβαλίδης θα αγωνιστεί στον «Ρωσικό Χειμώνα» την ερχόμενη Κυριακή στη Μόσχα.

Ο Κώστας Φιλιππίδης πήρε τη δεύτερη θέση στον ακοντισμό με 5.65 στην τρίτη του προσπάθεια και έχασε την πρώτη από τον Μάλτε Μορ στη διαφορά των προσπαθειών τους.

Ο πανελλήνιος ρέκορντμαν ξεπέρασε τα 5.35, τα 5.45 και τα 5.55 με την πρώτη προσπάθεια. Ο Φιλιππίδης απέτυχε στα 5.75 και περιμένει το Σάββατο για να αγωνιστεί στο μίτινγκ της Καρλσρούης.

Ο Ράφαελ Χολντζέπε ακυρώθηκε στα 5.20, ενώ τραυματίστηκε και δεν αγωνίστηκε ο Μπιόρν Οττο. Πηγή: sport-fm.gr