Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2014

«Ξέρανε» και τη Φενέρ η Αρμάνι!!

Στην Ιταλία δεν περνάει κανείς! Η Αρμάνι Μιλάνο με πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε 90-85 της Φενέρμπαχτσε και δείχνει έτοιμη για προημιτελικά, την ώρα που οι Τούρκοι συνεχίζουν να προβληματίζουν.

«Ξέρανε» και τη Φενέρ η Αρμάνι!
Νέα εντός έδρας νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο που δείχνει ανίκητη στο «σπίτι» της! Οι Ιταλοί επικράτησαν 90-85 της Φενέρμπαχτσε για την 5η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας και πλέον έχουν ρεκόρ 3-2, που τους δίνει ελπίδες για πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού!

Απ’ την άλλη, η ομάδα του Ζοτς συνεχίζει να εμφανίζει προβληματική εικόνα μέσα στα παρκέ, με αποτέλεσμα να έχει μείνει στο 1-4 και η υπόθεση πρόκριση να έχει ζορίσει για τα καλά!

Προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους η μετέπειτα νικήτρια που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Χάκετ με 17, Τζέρελς με 15, Λάνγκφορντ και Τζεντίλε από 14 και Κανγκούρ με 12 οι κορυφαίοι!

Μετά το πρώτο τρίλεπτο που ήταν «κρύο», σιγά-σιγά η Φενέρμπαχτσε άρχισε να επιτίθεται καλύτερα, να βρίσκει εύκολα το καλάθι της Αρμάνι και να παίρνει κεφάλι (4-9). Οι Τούρκοι επωφελούμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των Ιταλών, προηγήθηκαν με double score (8-16). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν άνετα το υπέρ τους σκορ με τη διαφορά να μένει σε αυτά τα επίπεδα και την ομάδα του Ζοτς να είναι στο 10’ μπροστά στο σκορ με 25-18.

Η Φενέρ διατηρούσε το +9 (20-29), αλλά μέσα σε δύο λεπτά το παιχνίδι έγινε εκ νέου ντέρμπι, αφού η Αρμάνι έτρεξε σερί 9-2 και μείωσε στο καλάθι (29-31). Έστω και οριακά, οι παίκτες των φιλοξενούμενων κρατούσαν το προβάδισμα, ωστόσο οι γείτονές μας ισοφάρισαν αρχικά (36-36) και μάλιστα πέρασαν μπροστά μετά από ώρα για πρώτη φορά (39-38). Και να ήταν μόνο αυτό; Με την επίθεση να ‘χει πάρει φωτιά και να μπαίνουν όλα, το σερί διευρύνθηκε πολύ και η Αρμάνι έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (49-40)!

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς όχι μόνο δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, αλλά έγιναν έρμαιο στις ορέξεις της Αρμάνι, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +15 (64-49) και τον Σέρβο τεχνικό να γίνεται... μελιτζανί στον πάγκο! Κάτι οι φωνές, κάτι τα τάιμ-άουτ βρήκαν αντίκρισμα, με την Φενέρμπαχτσε να τρέχει σερί (από το 64-49) 9-0 και να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου στους έξι, 64-58 και να δίνεται νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους 3, αλλά η Αρμάνι ξέφυγε εκ νέου με το 72-64, δείχνοντας αποφασισμένη για το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Τούρκοι μείωσαν ξανά στους 3 (79-76), όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν λεπτό τη συγκέντρωσή τους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην δώσουν δικαιώματα για τυχόν ελπίδες ανατροπής και τα τελευταία λεπτά κύλησαν με καλάθια εκατέρωθεν, δίχως να υπάρχει δραματικό φινάλε και τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 49-40, 64-58, 90-85

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε 14, Τσερέλα, Μέλι 4, Χάκετ 17, Κανγκούρ 12, Λάνγκφορντ 14, Σάμουελς 7, Γουάλας, Λαγουάλ 4, Μος 3, Τζέρελς 15.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 12, Ονάν (1ριμπ.), Μπιέλιτσα Ν. 15, Μαχμούτογλου 4, Κλέιζα 26 , Τουρκιιλμάζ, Βίντμαρ 5, Ζόριτς, Σιπαχί, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 11, Πρέλντζιτς 12.Πηγή: sport-fm.gr