Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014

Άρωμα Λεβάντε με Παναθηναϊκή «πινελιά» (video)

Χάρη στις επινοήσεις των πρώην παικτών του Παναθηναϊκού (γκολ Βύντρα, γκολ Σιμάο, ασίστ Ίβανσιτς), η Λεβάντε «άλωσε»το «Σάντσεθ ΠΙθχουάν», επικρατώντας της Σεβίλλης με 3-2.

Οι Λεβαντίνοι επικράτησαν με 3-2 των δύο φορές κυπελλούχων UEFA, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Primera Division, χάρη σε δύο γκολ των Λουκά Βύντρα και Σιμάο Τζούνιορ από ισάριθμα κόρνερ του Αντρέας Ιβανσιτς και έφτασαν στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, έχοντας ένα αγώνα περισσότερο από τους Βάσκους.

Αντίθετα, οι Ανδαλουσιάνοι έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, από την οποία απέχουν πλέον -2 και περιμένουν «γκέλες» των υπόλοιπων «μνηστήρων» Κυριακή και Δευτέρα.

Οι παίκτες του Ουνάι Εμερι ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με την εκπληκτική λόμπα του Κόκε στο 26΄, όμως δέχτηκαν την ισοφάριση με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλ στο 30’.

Στην επανάληψη, ο Ράκιτιτς έχασε πέναλτι στο 5’, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, όμως πήρε το «αίμα του πίσω» στο 68’με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση. Όμως, στο 71’ ο Ιβανσιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Βύντρα με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και στο 75’ με τον ίδιο πασέρ και την καρφωτή κεφαλιά του Σιμάο έγινε το 2-3. Στο 92’ αποβλήθηκε ο Νίκος Καράμπελας και στο 93’ ο Χαϊρο.

Sevilla 2-3 Levante All Goals από all-goals

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Κόκε, Φάτζιο, Παρέχα, Ναβάρο (63’ Φιγκέιρας), Ρέγες (71’ Μαρίν), Ράκιτιτς, Καρίσο, Χαϊρο, Μπάκα, Γκαμεϊρο

ΛΕΒΑΝΤΕ: Νάβας, Βύντρα, Ναβάρο, Χουανφράν, Καράμπελας, Σιμάο, Ντιόπ, Λόπεθ (60’ Καμαράζα), Ρούμπεν Γκαρσία (46’ Ελ Ζαρ), Ιβανσιτς (81’ Αντουα), Μπαράλ