Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014

Ανατροπή για Μίλαν, «κόλλησε» η Ίντερ! (video)

Με τέρματα των Μπαλοτέλι και Πατσίνι στα τελευταία τρία λεπτά, η Μίλαν πέρασε από τη Σαρδηνία, νικώντας 2-1 την Κάλιαρι. Χωρίς νίκη μέσα στο 2014 η συμπολίτισσα Ίντερ, 0-0 με την Κατάνια.

Ανατροπή για Μίλαν, «κόλλησε» η Ίντερ (video)
Για το τέλος κρατούσε το… καλό η Μίλαν. Η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κάλιαρι με το γκολ του Σο (28’), εντούτοις κατάφερε να περάσει αλώβητη από τη Σαρδηνία. Οι «ροσονέρι» πέτυχαν δύο γκολ με τους Μπαλοτέλι στο 87’ και Πατσίνι στο 89’, φτάνοντας στη νίκη. Μάλιστα, όσο περίεργο και αν φαίνεται, αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη τους, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, καθώς μείωσαν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τις θέσεις, που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η συμπολίτισσα Ίντερ, πάλι, δεν έχει πανηγυρίσει ούτε μια νίκη μέσα στο 2014. Οι «νερατζούρι» παραχώρησαν ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Κατάνια, φτάνοντας τα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς τρίποντο, συν ένα στο κύπελλο, όπου αποκλείστηκαν.

Από εκεί και πέρα, ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο της Λιβόρνο έκανε ο Μίμο Ντι Κάρλο, που είδε την ομάδα του να κερδίζει 3-1 τη Σασουόλο στο ντέρμπι ουραγών και να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα. Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή πήρε και η Μπολόνια, η οποία με πέναλτι του Ντιαμάντι στις καθυστερήσεις, πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Σαμπντόρια.

Cagliari 1-2 AC Milan - All Goals από Goals-Arena