Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014

Φιλάνθρωπη Λίβερπουλ!!

Οι μεγάλες ομάδες έχουν και μεγάλη καρδιά! Η αφιονισμένη Λίβερπουλ έδειξε οίκτο στην Άρσεναλ και παρόλο που μπορούσε να γράψει διψήφιο, τράβηξε χειρόφρενο και τη διέλυσε… μόνο με 5-1 στο ντέρμπι!

Φιλάνθρωπη Λίβερπουλ!
Γίνεται να έχεις βάλει πέντε και να ‘σαι μεγαλόψυχος; Να ‘χεις κάνει επίδειξη δύναμης και να πρέπει ο άλλος να πει και «ευχαριστώ»;

Αν έχεις φερθεί όπως η Λίβερπουλ στο… ντέρμπι με την Άρσεναλ, γίνεται!

Χωρίς καν να ιδρώσουν και κάνοντας την πρωτοπόρο να μοιάζει παιχνίδι στα χέρια τους, οι «κόκκινοι» την ισοπέδωσαν… μόνο με 5-1!

Διότι λίγα ήταν, αν σκεφτεί κανείς ότι σκόραραν πριν το πρώτο λεπτό (με τον Σκρτελ).

Ότι πήραν προβάδισμα δυο γκολ (με τον ίδιο παίκτη) στο 10’. Ότι στο 20’ είχαν σημειώσει την πιο γρήγορη τεσσάρα στην ιστορία της Premier League (με τους Στέρλινγκ και Στάριτζ). Και ότι… δεν σκόραρε καν ο Λουίς Σουάρες!

Αρκούμενη λοιπόν να βάλει ένα μόλις γκολ στο β’ ημίχρονο (ξανά με τον Στάριτζ), το μόνο που επέτρεψε η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς στους «κανονιέρηδες» ήταν να σώσουν την τιμή τους (με πέναλτι του Αρτέτα). Και σκοράροντας ένα γκολ για κάθε πόντο διαφοράς που έχουν πλέον στην κορυφή έπεισε και τον πλέον δύσπιστο: Όχι απλά μπορεί, αλλά και πάει για την κούπα!