Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014

«Στην τουαλέτα κάνουν το ίδιο, στο χορτάρι όμως…» (video)

Μπορεί να ήταν βαυαρικό ντέρμπι, αλλά η Μπάγερν δεν σταμάτησε ούτε στη Νυρεμβέργη (0-2). Κι ας έλεγε ο προπονητής της γηπεδούχου ότι «στην τουαλέτα όλοι κάνουν το ίδιο πράγμα». Πεντάρα για Ντόρτμουντ.

Πριν το παιχνίδι με τη Μπάγερν Μονάχου και σε μια προσπάθεια να εμψυχώσει τους παίκτες του, ο προπονητής της Νυρεμβέργης, Γκέρτιαν Φέρμπεϊκ, είχε δηλώσει: «Έχουμε πιθανότητες, έστω και αν δεν είναι πολλές. Όπως όλοι, έτσι και οι παίκτες της Μπάγερν πηγαίνουν στην… τουαλέτα και κάνουν αυτό που κάνουμε και εμείς».

Άδικο δεν είχε, αλλά στο χορτάρι αυτά που κάνουν οι ποδοσφαιριστές της Μπάγερν Μονάχου, δεν τα κάνουν όλοι. Μπορεί οι πρωταθλητές Ευρώπης να είχαν μόλις μια νίκη στις τελευταίες έξι επισκέψεις τους στην έδρα της Νυρεμβέργης, μπορεί να επρόκειτο για βαυαρικό ντέρμπι, έστω και χωρίς ιδιαίτερη αντιπαλότητα, αλλά φέτος τα πράγματα είναι αλλιώς.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε στη νίκη με σκορ 2-0 και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Μάντζουκιτς, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 48’ ο Λαμ. Μάλιστα, είχαν και τρία δοκάρια (δύο ο Μίλερ και ένα ο Ρόμπεν). Αυτή ήταν η δωδέκατη συνεχόμενη νίκη για τους Βαυαρούς, που παρέμειναν αήττητοι για 45ο παιχνίδι πρωταθλήματος (39-6-0). Το πρωτάθλημα το έχουν στο… τσεπάκι και ο στόχος είναι να το κατακτήσουν δίχως ήττα.

1. FC Nuremberg 0-2 Bayern Munich Footyroom.com από footyroomcom

Τα… πατήματά της δείχνει να ξαναβρίσκει και η Ντόρμουντ. Η Μπορούσια έκανε πάρτι στη Βρέμη, συντρίβοντας το φάντασμα της Βέρντερ με σκορ 5-1 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Μχιταριάν (41’ και 62’) και Λεβαντόφσκι (26’ και 85’) και ένα ο Φρίντριχ (48’). Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους πέτυχε ένα λεπτό πριν το τέλος ο Άισιτσεκ.

Werder Bremen 1-5 Borussia Dortmund από Goals-Arena

Σε τροχιά… σεντονιού παρέμεινε και η Βόλφσμπουργκ, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 3-0 της Μάιντς, χάρη σε τέρματα των Ροντρίγκεζ (59’ πεν.), Ντοστ (66’) και Λουίς Γκουστάβο (75’). Τέλος, βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που νίκησε 3-0 την ουραγό Μπράουνσβαϊγκ, ενώ Φράιμπουργκ και Χοφενχάιμ ήρθαν ισόπαλες 1-1.