Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

ΠΑΟΚ στα… δύσκολα!!

Αν κι έπαιξε με τη φωτιά, ο ΠΑΟΚ επικράτησε τελικά της μαχητικής Νέας Κηφισιάς με 70-66 στο κλειστό της Πυλαίας κι έκανε το 1-0 στον πρώτο γύρο των play offs. Κορυφαίος ο Κούπερ.

ΠΑΟΚ στα… δύσκολα
Προηγήθηκε δύο φορές με 14, αλλά λίγο έλειψε να βρεθεί προ εκπλήξεως ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Νέα Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι τελικά επικράτησαν 70-66 κι άνοιξαν το σκορ στον πρώτο γύρο των play offs.

Ο Ντι Τζέι Κούπερ με 20 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ήταν και πάλι ο ηγέτης του «Δικεφάλου του Βορρά». Λιακόπουλος και Μπάρλος πάλεψαν περισσότερο από τη Νέα Κηφισιά που φιλοξενεί το δεύτερο παιχνίδι της σειράς την Πέμπτη (20:00) στο Ζηρίνειο.

Τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν τον έλεγχο μέχρι τα μέσα της περιόδου (8-9). Η επιθετική άνοδος του Κούπερ βοήθησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 17-13, αλλά η Νέα Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Λιακόπουλο ανέκτησε γρήγορα την πρωτοπορία με ένα σερί 7-0 (17-20). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου γύρισαν διακόπτη και καθοδηγούμενοι από τον Χαραλαμπίδη και τον Πέιν έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 19-2 που τους έφεραν στο 39-25. Η αντίδραση των νεοφώτιστων ήταν προσωρινή (41-32) και το πρώτο μέρος έκλεισε με 44-32 χάρη σε τρίποντο του Τσόχλα για το «Δικέφαλο του Βορρά» που είχε 5/11 πίσω από τα 6,75μ.

Όσο παραγωγικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, τόσο άστοχος ήταν στην τρίτη περίοδο, ωστόσο χάρη στην καλή του άμυνα και τα τρίποντα του εξαιρετικού Κούπερ κατόρθωνε να είναι σε απόσταση ασφαλείας (50-36). Η Νέα Κηφισιά δεν κατέθεσε τα όπλα και χάρη στην εμπειρία των Μπάρλου και Τσαλδάρη βρήκε τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι πλησιάζοντας στους τέσσερις, 54-50, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, και λίγο αργότερα στους τρεις, 58-55, με τρίποντο του Αντεγκμπόγε. Η νευρικότητα στους γηπεδούχους ήταν έκδηλη και οι φιλοξενούμενοι με τον Ψαθά μείωσαν στο καλάθι (64-62) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Χάρη στην καλή τους άμυνα κι εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολών, οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να ξεφύγουν με 69-62 και να «καθαρίσουν» τη νίκη με τελικό σκορ 70-66.

Δεκάλεπτα: 17-15, 44-32, 54-47, 70-66.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 20 (6 ριμπ., 7 ασίστ), Χαραλαμπίδης 15, Τσόχλας 5, Τσαϊρέλης 8 (7 ριμπ.), Δέδας, Μαργαρίτης 10 (5 ριμπ.), Μπόγρης, Κασελάκης 2.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 14, Ρις 3, Κομποδιέτας, Ψαθάς 6, Πίτερσον, Πετροδημόπουλος, Γουντς 4, Τσαλδάρης 12, Αντεγκμπόγε 10, Κακιούζης 2, Μπάρλος 15 (5 ριμπ.).

Διαιτητές: Σχινάς, Γκόντας, Ψαριανός.Πηγή: sport-fm.gr