Δευτέρα 9 Ιουνίου 2014

Break και 1-1 οι Χιτ!

Ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε 35 πόντους, ο Μπος ένα φαρμακερό τρίποντο που καθόρισε το παιχνίδι και το Μαϊάμι ισοφάρισε (98-96) την σειρά των τελικών του ΝΒΑ σε 1-1 κόντρα στους Σπερς

Break και 1-1 οι Χιτ
Ο King LeBron, μετά την 1η περίοδο, όταν σημείωσε μόνον 2 πόντους, πήρε μπροστά και τελείωσε με 35π ενώ είχε και 10 ριμπάουντ. Ο Μπος είχε 18, ενώ από 14 σημείωσαν Λιούις και Γουέιντ. Για τους ηττημένους, ο Πάρκερ είχε 21, ο Τζινόμπιλι 19 και ο Ντάνκαν 18.

Μετά από την πρώτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι Σπερς προσπάθησαν να επιβάλλουν το δικό του παιχνίδι και προηγήθηκαν με 26-19 και 30-19 στις αρχές της 2ης, οι Χιτ επανήλθαν και έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλοι με τους αντιπάλους τους στο 43-43. Σε αυτό συνετέλεσε η αφύπνιση του «βασιλιά Λεμπρόν» που μετά από μόνον 2 πόντους στην πρώτη περίοδο, άρχισε ν’ανεβάζει στροφές και να φτάνει στους 13 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η 3η περίοδος ήταν ένας ανελέητος βομβαρδισμός και από τις δύο πλευρές με το σκορ να κλείνει στο 78-77 με επιμέρους 35-34 για τους γηπεδούχους. Στην 4η περίοδο οι Χιτ ξεκινούν καλύτερα και προηγούνται με 83-80, οι Σαν Αντόνιο κάνουν ένα 7-2 και περνούν μπροστά με 87-85.

Στο 6:43 πριν το τέλος, Πάρκερ και στο 6:33 ο Ντάνκαν χάνουν τέσσερις απανωτές βολές, για να έρθει ο Τζέιμς και να γράψει το 88-87. Παρά την ισοφάριση με τρίποντο του Ντιαό σε 90-90, 4:39 πριν το τέλος κι ενώ οι Σπερς περνάνε πάλι μπροστά στο 2:26 πριν τη λήξη 93-92 με τρίποντο του Πάρκερ, θα χάσουν το ματς. Στο 1:18 πριν το τέλος, ο Μπος με ένα τρίποντο θα γράψει το 95-93. Ο Τζέιμς ευστοχεί σε μια βολή, ο Τζινόμπιλι στα 29’’ πριν το τέλος χάνει την επίθεση κι έτσι ο Μπος βγάζει ασίστ για τον Ουέιντ κι εκείνος κάνει το 98-93 που ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στους Χιτ. Ο Τζινόμπιλι απλά μείωσε με τρίποντο στο φινάλε.

Η σειρά μεταφέρεται για τα δύο επόμενα παιχνίδια στο Μαϊάμι, ξεκινώντας από τα ξημερώματα Τετάρτης (4:00).

Δωδεκάλεπτα: 26-19, 43-43, 78-77, 96-98.

Σπερς (Πόποβιτς): Πάρκερ 21 (7 ασίστ), Ντάνκαν 18 (15 ριμπ.), Τζινόμπιλι 19, Λέοναρντ 9, Γκριν 9, Μιλς 8, Ντιαό 7 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Μπελινέλι 3, Σπλίτερ 2 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Μπόνερ.

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 35 (10 ριμπ.), Μπος 18, Ουέιντ 14 (7 ριμπ.), Λιούις 14, Άλεν 9, Τσάλμερς 5, Άντερσεν 3, Κόουλ, Τζόουνς, Χάσλεμ.
Πηγή: sport-fm.gr