Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

Ο λυτρωτής Άντερσον και οι αντίπαλοι των «αιωνίων»

Με γκολ-φάουλ του Τζέιμς Άντερσον στο φινάλε, η Ζαλγκίρις «λύγισε» την αδιάφορη Σάσαρι και πέρασε στο Top 16 όπου θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό. Εκτός η Ούνιξ, με Νίζνι ο Ολυμπιακός.

Απίθανο φινάλε στο Κάουνας. Η Ζαλγκίρις που είχε τον απόλυτο έλεγχο για 25 λεπτά, βρέθηκε να χάνει με εννιά στα τελευταία λεπτά, αλλά με ηγέτη τον Τζέιμς Άντερσον που είχε 26 πόντους και το γκολ-φάουλ της νίκης στα 2,5’’ πριν το τέλος επικράτησε 80-79. Έτσι όχι απλώς πήρε την πρόκριση για το Top 16, αλλά τερμάτισε και τρίτη πηγαίνοντας στον όμιλο του Παναθηναϊκού, μαζί με Ρεάλ, Μακάμπι, Γαλατάσαραϊ, Ερυθρό Αστέρα και πιθανότατα Μπαρτσελόνα και Μάλαγα. Η Ούνιξ Καζάν, που ήλπιζε σε ήττα της Ζαλγκίρις, μεταφέρεται στο Eurocup, ενώ η Νίζνι θα είναι εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Top 16 μαζί με ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Εφές, Αρμάνι, Λαμποράλ Κούτσα και πιθανότατα Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και Άλμπα.

Στο καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων (3-8) η Ζαλγκίρις απάντησε με 11-0 (14-8), ενώ με πρωταγωνιστή τον Άντερσον έφτασε μέχρι και το +13, 29-16 στην πρώτη περίοδο. Με τον Σονγκάιλα να προστίθεται στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το 49-34 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα της Σαρδηνίας αντεπιτέθηκε και με οδηγό τον Κέσα πλησίασε στο καλάθι (62-60). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα απίστευτο σερί 11-0 πέρασαν μπροστά με εννιά (64-73). Η Ζαλγκίρις πλησίασε στον πόντο (77-78) στα 29’’ πριν το τέλος και ο Μποντζ με μια βολή έφερε την ομάδα του σε απόσταση δύο πόντων (77-79) με 7,1’’ να απομένουν. Ο Άντερσον με γκολ-φάουλ στα 2,5’’ πριν το τέλος, ωστόσο, χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 29-18, 49-37, 62-60, 80-79.

Ζαλγκίρις (Κραπίκας): Τσέρι, Λεκαβίτσιους 10, Γκουντάιτις 3, Καρινιάουσκας 4, Σονγκάιλα 13, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 9, Γιαβτόκας 8, Μιλάκνις 5, Άντερσον 26, Ουλανόβας 2.

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 11, Σόσα 10, Φορμέντι 5, Ντεβέκι 3, Λαουάλ 8, Κέσα 14, Ντάισον 7, Σακέτι 5, Μποντζ 8, Βανούτσο, Τόντιτς 8.