Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

Πήρε την «αγγαρεία» η Φενέρ!!

Τη νίκη με 87-81 επί της Μπάγερν Μονάχου πήρε η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, η οποία ήταν ήδη γνωστό πως θα είναι στον όμιλο του Ολυμπιακού στο TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Πήρε την «αγγαρεία» η Φενέρ
Έπρεπε να… γίνει το ματς. Με νίκη έκλεισε τη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, επικρατώντας δύσκολα με 87-81 της Μπάγερν Μονάχου. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν οι Μπογκντάνοβιτς και Σαβάς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Τζέντοβιτς με 19 πόντους.

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Φενέρ, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις της. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας στη συνέχεια ακόμα και στο +9 (16-7), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει με υπέρ της 21-16. Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (26-16), όμως η Μπάγερν δεν τα παράτησε, φέρνοντας το ματς στο καλάθι (30-28). Παρ’ όλα αυτά, οι πρωταθλητές Τουρκίας δεν έχασαν απόλυτα τη συγκέντρωσή τους και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (42-33).

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου δεν ήταν διατεθειμένη να ρίξει «λευκή πετσέτα», με αποτέλεσμα να φέρει ξανά το ματς στο καλάθι (46-44). Ωστόσο, η Φενέρ πάτησε ξανά το… γκάζι και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (64-56). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον απόλυτο έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-33, 64-56, 87-81.

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 4, Χίκμαν 7(1), Μπιέλιτσα 14, Ερντέν 5, Μαχμούτογλου 3(1), Μπογκντάνοβιτς 16(2), Τσετίν 5(1), Σαβάς 15, Ουγούρλου 2, Βέσελι 9, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 7.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 16(3), Σάφαρτζικ 3(1), Στάιγκερ, Τζέντοβιτς 19(3), Στίματς 6(8 ριμπάουντ), Ζίπσερ 3(1), Σαβάνοβιτς 9(1), Γκαβέλ 9(3), Ιμπντίχι, Τέιλορ 5(1), Μπράιαντ 11.