Σάββατο 25 Απριλίου 2015

Νίκησε Τρίκαλα και... απραξία!!

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Άρη, καθώς επιβλήθηκε 81-74 εκτός έδρας της ομάδας των Τρικάλων, παρά την αποχή ενός μήνα από τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Νίκησε Τρίκαλα και... απραξία
Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης μετά τη βαριά ήττα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Παρά την αγωνιστική τους απραξία τον προηγούμενο μήνα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 81-74 εκτός έδρας των Τρικάλων για την 24η αγωνιστική της Basket League και έφτασαν στη 15η νίκη τους φέτος.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκαν μέχρι και με 16 πόντους στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια χαλάρωσαν και επέτρεψαν σταδιακά στα Τρίκαλα να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα και να βρεθούν πίσω στο σκορ με μόλις ένα πόντο τεσσεράμισι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο δράση ανέλαβε ο Σίμτσακ, ο οποίος με 9 πόντους στα τελευταία λεπτά έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Άρη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τόμας με 25 πόντους και 6/11 σουτ τριών πόντων και ακολούθησαν ο Αντεγκμπόγιε και ο Σίμτσακ με 12 και 11 αντίστοιχα, ενώ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Βεζένκοφ, κινήθηκε σε… ρηχά νερά μένοντας στους 7 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισαν ο Χάρις ο Αλεξάντερ με 22 (5/6 τρίποντα) και 16 πόντους αντίστοιχα.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Άρης βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 15-8, ενώ τα Τρίκαλα έμειναν στη 12η με μόλις 8 νίκες σε 24 αναμετρήσεις.

Ο Χάρις με δύο βολές έδωσε το προβάδισμα με το καλημέρα στους γηπεδούχους, όμως η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καλή για τα Τρίκαλα. Ο Πάσαλιτς και ο Ριντ έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Άρη (6-9) και οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Οι «κιτρινόμαυροι» έβαλαν επτά συνεχόμενους πόντους (8-16) και έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς. Ο Τόμας ήταν εντυπωσιακός και με δύο τρίποντα έφτασε στους 11 προσωπικούς πόντους και διεύρυνε τη διαφορά στο +9 (15-24). Με κάρφωμα ο Χάρις μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου στο -7 (20-27).

Ο Τόμας συνέχισε το… βιολί του στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση από τους Νέιμικ και Αντεγκμπόγιε ανέβασε την απόσταση του Άρη από τους Θεσσαλούς σε διψήφια επίπεδα (24-34). Μετά το καλάθι του Τρέισι (26-34) μάλιστα ακολούθησε ένα σερί 8-0 (26-42) στο 17’ και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως θα έκαναν έναν υγιεινό περίπατο στα Τρίκαλα. Όμως στο τελευταίο τρίλεπτο δεν σημείωσαν άλλο καλάθι, κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και «ροκάνισαν» στο -8 (34-42) τη διαφορά με τους Τρέισι, Χάρις και Ματαλόν να βάζουν 8 συνεχόμενους πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι οδηγίες του Πρίφτη φάνηκε να ξυπνούν τους παίκτες του Άρη και με ένα επιμέρους 7-2 (37-49) ξεμάκρυναν στο σκορ. Τα Τρίκαλα απάντησαν με ένα 5-0 σερί (42-49) και οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 6-11 πόντων. Μετά το τρίποντο του Πάσαλιτς (43-54) οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Αμερικανούς Αλεξάντερ, Ίνγκραμ, Χάρις και Τρέισι να σημειώνουν από 2 πόντους και να ρίχνουν τη διαφορά στο -6 (52-58) στο 30’.

Οι γηπεδούχοι πήραν ακόμα περισσότερο θάρρος και έφτασαν σε απόσταση ενός καλαθιού από τους «κιτρινόμαυρους» με ένα επιμέρους 7-3 (59-61) στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο Τόμας απάντησε με εύστοχο σουτ από τα 6,75 και ο Βεζένκοφ τον ακολούθησε, όμως ο Ματαλόν έφερε ξανά τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (65-67), ενώ ο Χάρις μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (68-69). Ο Άρης όμως βρήκε έναν απροσδόκητο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Σίμτσακ, ο οποίος σημείωσε εννιά πόντους και έδωσε καθοριστικό προβάδισμα +6 (72-78) στον Άρη ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Αλεξάντερ έφερε τα Τρίκαλα στο -4 (74-78), αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή με τον Άρη να παίρνει το «διπλό» με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 34-42, 52-58, 74-81

Τρίκαλα (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 12 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 11, Χάρις 22 (5), Τσούπκοβιτς 6, Πάνος 2, Σπανός, Ματαλόν 5 (1), Αλεξάντερ 16

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Ριντ 9 (1), Τόμας 25 (6), Χαρίσης, Βεζένκοφ 7 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 1, Σίμτσακ 11, Αντεγκμπόγιε 12 (2) *Πηγή: sport-fm.gr*