Πέμπτη 23 Απριλίου 2015

Οι πρωταθλητές είναι εδώ!!

Η βαριά ήττα στο πρώτο ματς δεν τους πτόησε. Ο… θιγμένος εγωισμός των πρωταθλητών «μίλησε» και οι Σπερς ισοφάρισαν σε 1-1 τους Κλίπερς νικώντας με 111-107 στην παράταση στο LA. Κορυφαίος ο Ντάνκαν.

Οι πρωταθλητές είναι εδώ!
Λίγο έλειψε να βρεθούν με την πλάτη στον τοίχο οι Σπερς, αλλά είχαν τις απαντήσεις. Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν 111-107 των Κλίπερς στην παράταση στο Λος Άντζελες, ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά και πλέον καλούν τους αντιπάλους τους στο Σαν Αντόνιο, όπου μεταφέρεται η σειρά ξεκινώντας από το βράδυ της Κυριακής (22:30 ώρα Ελλάδος).

Κι όμως, τα «σπιρούνια» έδειξαν αυτοκτονικές τάσεις. Στα 6:41 πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου προηγήθηκαν με δέκα (78-88), αλλά είδε τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά (94-92). Δύο βολές του Πάτι Μιλς στα 8,6’’ ισοφάρισαν το παιχνίδι και ο Κρις Πολ αστόχησε στην τελευταία επίθεση στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς κυριάρχησαν και έφτασαν στη νίκη με κορυφαίο τον Τιμ Ντάνκαν που είχε 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και σε μια βραδιά που ο Τόνι Πάρκερ έμεινε στον έναν πόντο με 0/6 σουτ. Το τριπλ-νταμπλ του Μπλέικ Γκρίφιν, που είχε 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ, πήγε στράφι, όπως και η πολύ καλή εμφάνιση του Κρις Πολ με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο ΝτεΆντρε Τζόρνταν είχε μεν 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, αλλά οι 6/17 βολές του «έπληξαν» τους Κλίπερς.

Δωδεκάλεπτα: 24-28, 47-52, 74-77, 94-94, πρτ. 107-111.

Κλίπερς: Γκρίφιν 29 (11 ασίστ, 12 ριμπ.), Πολ 21 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Τζόρνταν 20 (15 ριμπ.), Ρέντικ 16, Κρόφορντ 11, Μπαρνς 4 (10 ριμπ.), Ρίβερς 4, Τούρκογλου 2, Ντέιβις, Τζόουνς.

Σπερς: Ντάνκαν 28 (11 ριμπ.), Λέοναρντ 23 (9 ριμπ.), Μιλς 18, Ντιαό 12 (9 ριμπ.), Γκριν 9, Μπελινέλι 9, Τζινόμπιλι 9, Σπλίτερ 2 (7 ριμπ.), Πάρκερ 1, Τζόζεφ, Μπόνερ. *Πηγή: sport-fm.gr*