Κυριακή 14 Ιουνίου 2015

Έχασε τη ματσάρα η Εθνική!

Απέδειξε και πάλι πως έχει ατσάλινη ψυχή, όμως τελικά λύγισε στο τάι μπρέικ η Εθνική βόλεϊ ανδρών, γνωρίζοντας την ήττα απ' την Κίνα με 3-2 σετ στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του World League.

Έχασε τη ματσάρα η Εθνική
Στις λεπτομέρειες γνώρισε την πρώτη της ήττα στο World League η Εθνική βόλεϊ ανδρών, η οποία λύγισε κόντρα στην Κίνα με 3-2 σετ στην 2η αγωνιστική του ομίλου που διεξάγεται στο Τέπικ του Μεξικού.

Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου κατέθεσε ψυχή και με τρομερό... πείσμα κατάφερε να ανατρέψει την απώλεια του πρώτου σετ, όμως λύγισε στο τάι μπρέικ, με τους Κινέζους να πανηγυρίζουν για δεύτερη φορά με ανατροπή, όπως και στο ματς της πρεμιέρας.

Την εικόνα του πρώτου ματς, όμως, έδειξε αρχικά και η Ελλάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε νωθρά, με τους Κινέζους να παίρνουν με σχετική ευκολία το προβάδισμα (16-11). Ένα επιμέρους 7-2 τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι (24-22), όμως η Κίνα τελικά έκανε το 1-0 στα σετ μετά από λάθος σερβίς του Πετρέα.

Με τον Κουμαντάκη μεγάλο πρωταγωνιστή με 22 πόντους και τον Πρωτοψάλτη να τον ακολουθεί με 18 η Εθνική κατάφερε να αντιδράσει δυναμικά και πήρε το παιχνίδι στα χέρια της, για το 2-1 στα σετ. Στο δεύτερο σετ πήρε προβάδισμα στο 13-16 και με όπλο τα σερβίς του Πρωτοψάλτη ισοφάρισε, ενώ στο τρίτο βρέθηκε να χάνει 6-2, όμως βρήκε ρυθμό μετά το 6-6, έχοντας σταθερή διαφορά που την οδήγησε εύκολα στο 2-1.

Η τεράστια ευκαιρία χάθηκε στο τέταρτο σετ. Η Κίνα βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ, με την Ελλάδα να μένει σε απόσταση ενός με δύο πόντων. Η επίθεση του Κουμεντάκη ισοφάρισε στο 27-27, ενώ μια άουτ επίθεση των Κινέζων έδωσε το ματς μπολ στην Εθνική, που χάθηκε με άουτ σερβίς του Τζιουμάκα. Ένας τυχερός άσος για την Κίνα και ένα λάθος του Κουμεντάκη έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Εθνική μπήκε πιο δυνατά, όμως μετά το 12-11 η Κίνα πήρε τον έλεγχο και πανηγύρισε με φοβερή ανατροπή, μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-18, 28-30, 13-15

Ελλάδα(Δρίκος): Αρμενάκης 13(11/24, 1μπ), Πετρέας 6 (4/ 11, 1 μπλοκ 1 άσο), Φιλιποφ 3 ( 2μπ), Πρωτοψάλτης 19 (17/30, 79% υπ, 2 ασ), Τζιουμάκας 11 (5/11, 4 μπλοκ, 2 άσοι), Κουμεντάκης 24 (21/36, 1 μπλοκ, 2 άσοι), Ταμπουρατζής (λ, 78%), Κοκκινάκης

Κίνα(Ξιέ): Ζανγκ 6 (4/9 , 3 μπ), Λι 1, Λιντ 5, Γιενκ 6, Ντάι 9 (7/11), Σονγκ 3, Τονγκ (λ, 56%), Γιουν 14 (11/29, 3 ασ), Λι 2, Ζανγκέν 11 (11/20), Ράο 2, Γιάο, Τσούι 3. *Πηγή: sport-fm.gr*