Κυριακή 14 Ιουνίου 2015

«Έβγαλε» την υποχρέωση με εφτάρα!!

Σκοράροντας έξι φορές στο δεύτερο ημίχρονο, η πρωταθλήτρια κόσμου Γερμανία, «έβγαλε» την εκτός έδρας υποχρέωση απέναντι στο Γιβλαρτάρ, το οποίο διέσυρε με σκορ 7-0, με χατ-τρικ του Αντρέ Σίρλε!

«Έβγαλε» την υποχρέωση με εφτάρα!
Η αναμέτρηση του «Αλγκέρβε» με αντίπαλο το Γιβλαρτάρ ήταν μια… αναγκαστική υποχρέωση για την Γερμανία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 4ου προκριματικού ομίλου του Euro 2016. Η πρωταθλήτρια κόσμου την αντιμετώπισε ως τέτοια, επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα τον τίτλο του απόλυτου φαβορί απέναντι σε μια ομάδα, που μόλις πριν από 15 μήνες έδωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι της. Τα «πάντσερ, πετυχαίνοντας έξι τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην εντυπωσιακή νίκη με 7-0 και παρέμειναν στο -1 από την κορυφή του γκρουπ και την πρωτοπόρο Πολωνία, πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η Γερμανία ξεκίνησε δυνατά στο στάδιο «Αλγκάβρε» με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, αλλά αυτό δεν αποτελεί… είδηση. Άλλωστε, η διαφορά των δύο ομάδων είναι χαώδης! Το χαμένο πέναλτι του Σβαϊνστάιγκερ στο 10’, μετά από ανατροπή του Έκτορ είναι τέτοια, όπως και το γεγονός ότι το Γιβλαρτάρ απείλησε δύο φορές τον Βαϊντενφέλερ στο 17’ και το 22’ με τους Πρίστλεϊ και Παγιάς.

Στο 28’ τα «πάντσερ» άνοιξαν το σκορ με τον Σίρλε, που είχε άλλη μια καλή προσπάθεια (42’), ενώ ενδιάμεσα, οι γηπεδούχοι έχασαν την πιο κλασσική ευκαιρία τους στο 30’ με τον Γκόσλινγκ, που νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου ήταν… πλασματικό, αφού οι πρωταθλητές κόσμου θα μπορούσαν να σκοράρουν τουλάχιστον άλλες δύο φορές, ωστόσο, ένα γκολ (το δεύτερο σε επίσημο παιχνίδι τους) δικαιούνταν και οι γηπεδούχοι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη… ιστορία! Οι παίκτες της Γερμανίας… πάτησαν το γκάζι και σκοράροντας σαν να «πετούσαν βότσαλα στη θάλασσα», έκαναν «φύλλο και φτερό» τους αντιπάλους τους. Στο 47’ ο Κρούζε, ο οποίος είχε πάρει τη θέση του Γκέτσε από το 36’, στο 51’ ο Γκουντογκάν και στο 57’ ο Μπελαραμπί, εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Τη σκυτάλη ξαναπήρε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Αντρέ Σίρλε, ο οποίος με δύο τέρματα στο 65’ και στο 71’, σημείωσε χατ-τρικ και έκανε το 0-6 για τα «πάντσερ», που δεν σταματούσαν να… πυροβολούν. Οι παίκτες του Γιβλαρτάρ «παρέδωσαν πνεύμα», αφού δεν μπόρεσαν να αντέξουν στον καταγιστικό ρυθμό των αντιπάλων τους. Το τελικό σκορ, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε στο 81’ ο Κρούζε, που «έγραψε» το 0-7.