Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

Την άφησε… ξερή στο 90’!!

Με τέρμα του Σεμπαστιάν Σιανί στο 90’, η Οστάνδη πήρε την ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Γάνδης στο ντέρμπι κορυφής του βελγικού πρωταθλήματος. Ευκαιρία για… προσπέρασμα έχει πλέον η Άντερλεχτ.

Την άφησε… ξερή στο 90’
Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος μεταξύ Γάνδης και Οστάνδης. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μιλίσεβιτς στο 54’, αλλά έξι λεπτά αργότερα δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Βάντεντρισε. Στο 75’ ο Ματόν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, που έδειχνε ικανή να πάρει τη νίκη, αλλά ήρθε στο 90’ ο Σιανί και την «ξέρανε»!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες εξακολουθούν να ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας με 24 βαθμούς πλέον, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει την Κυριακή, εφόσον η Άντερλεχτ, που έχει 22, πάρει τους τρεις βαθμούς στο ντέρμπι με την Κλαμπ Μπριζ.

Παιχνίδι και σκορ.... υδατοσφαίρισης ήταν αυτό μεταξύ της Μαλίν και της Ζούλτε Βάρεγκεμ. Δύο φορές πήραν προβάδισμα οι γηπεδούχοι και ισάριθμες οι φιλοξενούμενοι, που «γύρισαν» το ματς από 2-1 και έφτασαν στην εντυπωσιακή νίκη 4-3, που τους διατήρησε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Σπουδαίο διπλό πήρε η Λόκερεν, που επικράτησε 2-1 της Βέστερλο στο ντέρμπι ουραγών και βγήκε για πρώτη φορά φέτος από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Βάασλαντ Μπέβερεν επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Λέουβεν.