Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

Σεφτέ ο Μάντζουκιτς στο Καμπιονάτο, νίκη για Γιούβε!! (video)

Ο Κρόατης φορ, σημείωσε το πρώτο του τέρμα στο Καμπιονάτο και η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 απέναντι στην Αταλάντα – Στο 86' 2-1 η Μίλαν την Σασουόλο.

Σεφτέ ο Μάντζουκιτς στο Καμπιονάτο, νίκη για Γιούβε (video)
Η «βέκια σινιόρα» σημείωσε την 2η εντός έδρας νίκη της στο Καμπιονάτο με 2-0 απέναντι στην Αταλάντα. Είδηση αποτελεί πως κατάφερε να…σπάσει το ρόδι ο Μάριο Μάντζουκιτς που μέχρι στιγμής δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στο Καμπιονάτο. Το 1-0 έκανε ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 28’ με πολύ όμορφο αριστερό σουτ, έξω από την περιοχή. Ο Αργεντινός ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ για το 2ο τέρμα, όπου γύρισε την μπάλα με ωραία παράλληλη σέντρα μέσα στην μικρή περιοχή, εκεί απ’ όπου ο Κροάτης φορ, έκανε σεφτέ για το Πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το 2-0 στο 49’. Στο 79' ο Πογκμπά νικήθηκε από τον Σπορτιέλο από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Ντιμπάλα. Με αυτό το τρίποντο που ήταν το 3ο συνολικά στο πρωτάθλημα, η «βέκια σινιόρα», έφτασε λίγο κάτω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 πόντους.

Λύτρωση στο 86ο λεπτό για την Μίλαν με τον Λουίζ Αντριάνο που χάρισε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Σασουόλο. Μετά το γκολ του Κάρλος Μπάκα με πέναλτι, φάση στην οποία αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Σασουόλο, Κονσίλι, περίμενε κανείς μια εύκολη επικράτηση για τους «ροσονέρι», ωστόσο ο Μπεράρντι με ένα γκολ στο 53’ κατάφερε να ισοφαρίσει. Χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 86ο λεπτό και ο Λουίζ Αντριάνο, που είχε περάσει στο 60' σαν αλλαγή στη θέση του Πόλι, να σκοράρει από κοντινή απόσταση και να δίνει ένα τρίποντο που φέρει την Μίλαν στους 13.

Στο «Φρίουλι» , η Ουντινέζε με βασικό τον Ορέστη Καρνέζη, κατόρθωσε να επικρατήσει 1-0 με το γκολ του Λόντι στο 20ο λεπτό που χάρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη στους "φριουλιάνι" για φέτος, μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα.