Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Τέρμα το… βιολί των «βιόλα» (video)

Τέλος στο επιτυχημένο σερί νικών της Φιορεντίνα έβαλε η Νάπολι που επικράτησε 2-1 κι έβαλε «φωτιά» στην κορυφή. Με… buzzer beater του Ταχτσίδη η Τζένοα 3-2 την Κιέβο.

Μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες, η Φιορεντίνα αποδείχθηκε πως δεν είναι άτρωτη.

Η Νάπολι κατάφερε φανερώσει τις αδυναμίες της ομάδας του Πάουλο Σόουζα, τη νίκησε 2-1 και πλέον βρίσκεται στο -3 από την κορυφή και τους «βιόλα».

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στην αντίδραση των «παρτενοπέι» στο γκολ του Κάλινιτς (73’) με το οποίο η Φιορεντίνα απάντησε σε εκείνο του Ινσίνιε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ιγκουαΐν βρήκε ξανά δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει σίγουρα η δραματική -όπως ήρθε- επικράτηση της Τζένοα επί της Κιέβο που ήρθε με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Ταχτσίδη (κι ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο), ο οποίος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το σπουδαίο 3-2.

Την ήττα της Λάτσιο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Λάτσιο που γνώρισε απρόσμενη -σε μεγάλο βαθμό- ήττα από τη Σασουόλο με σκορ 2-1, αποτέλεσμα που φέρνει τους γηπεδούχους ισόβαθμους με τη Νάπολι και στο -3 από την πρώτη θέση!