Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

Στα Τρίκαλα το… θρίλερ!!

Στα Τρίκαλα το… θρίλερ!

Ύστερα από ένα μεγάλο ματς, με πολλές διακυμάνσεις και συγκινήσεις καθ’ όλη τη διάρκειά του, τα Τρίκαλα νίκησαν 89-86 τον Κολοσσό Ρόδου!

Ο Κολοσσός πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, αλλά ένα μοιραίο λάθος του Ρέλεφορντ στο τέλος, έδωσε την ευκαιρία στα Τρίκαλα να πάρουν τη νίκη με 89-86!

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός, καθώς από νωρίς πήγε στο +8 (4-12) χάρη στην καλή του άμυνα, όμως περίπου στα μισά, τα Τρίκαλα έκαναν ένα σερί 8-0 για την ισοφάριση (12-12). Για τα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (19-19), με τους Λαρεντζάκη και Σαλούστρο να δίνουν ξανά το προβάδισμα στους Ροδίτες (19-23), αλλά τους γηπεδούχους να αντιδρούν εκ νέου και να διαμορφώνουν το 23-23 της πρώτης περιόδου.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει μέχρι τα μισά (34-34). Για άλλη μία φορά στο ματς, ο Κολοσσός πήγε ξανά στο +4 (36-40), όμως τα Τρίκαλα κατάφεραν να επιστρέψουν (40-40). Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πέρασε μπροστά (46-42) και πήγε στα αποδυτήρια με την ίδια διαφορά (49-45).

Με ένα 5-0 μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός (49-50), όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στα Τρίκαλα. Μέσω της καλής τους άμυνας αλλά και της ευστοχίας τους έξω από τα 6,75μ. οι Θεσσαλοί έκαναν ένα 8-0 για το +7 (57-50), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασαν ακόμη και στο +9 (66-57). Ο έλεγχος του ματς ήταν στους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 70-62.

Με την φορά που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησαν στο τέταρτο τα Τρίκαλα, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +12 (77-65). Ωστόσο, ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιμέρους σκορ 2-12, έβαλε «φωτιά» στο ματς ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι (79-77), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με ένα δικό τους 5-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά (84-77), αλλά οι Ροδίτες μείωσαν στους τρεις (86-83) και μάλιστα είχαν την τελευταία επίθεση! Ο Λιούις πέτυχε ένα τρομερό τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσα (86-86), ενώ απέμεναν 12’’ για τη λήξη! Ο Κόνγκερ είχε 1/2 βολές (87-86), με τον εναπομείναντα χρόνο να ήταν για τους φιλοξενούμενους, αλλά τον Ρέλεφορντ να κάνει παράβαση 5’’ στην επαναφορά και τον Ντάουελ να διαμορφώνει το τελικό 89-86 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ 14 (2), Σόκο 11, Τσιλούλης, Κόνγκερ 14, Τιγκ 11, Κάντουγκαν 9, Καραθανάσης, Τσιάρας 5 (1), Καλλές, Ρόμπινσον 23 (5), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 8 (1), ΜακΓκί 18, Λιούις 19 (3), Σαλούστρος 7, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 14 (4), Ντέιβις, Γεωργαλλής, Άχονεν 7 (1).