Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

Νίκη για Μπάγερν, ανεβαίνει το Αμβούργο!!

Η Μπάγερν επικράτησε 2-0 της Χέρτα για την 13η νίκη σε 14 παιχνίδι στο φετινό Πρωτάθλημα. Σε ανοδική πορεία το Αμβούργο, 3-1 εκτός την Βέρντερ Βρέμης.

Νίκη για Μπάγερν, ανεβαίνει το ΑμβούργοΗ Μπάγερν μ’ ένα ξέσπασμα μετά τη συμπλήρωση ενός ημιώρου στο παιχνίδι, σημείωσε δύο γκολ, ένα με τον Μίλερ στο 34ο λεπτό κι ένα με τον Κομάν στο 41ο για να πάρει το προβάδισμα και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος.

Η Γκλάντμπαχ βρισκόταν πολύ κοντά στο να χάσει το ματς από την Χόφενχαϊμ αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, βλέποντας το φάσμα της πρώτης ήττας μετά από σχεδόν 2.5 μήνες. Όμως ο Ντρμιτς και ο Τζόνσον γύρισαν το ματς και τουλάχιστον έσωσαν την παρτίδα για τα «πουλάρια».

Πάρτι έκανε το Αννόβερο από το πρώτο μέρος απέναντι στην Ίνγκολσταντ, αφού με Μαρσέλο, Αντρέασεν και Κάραμαν, μέχρι το 24ο λεπτό είχε σημειώσει τρία γκολ και ουσιαστικά είχε τελειώσει το παιχνίδι.

Το Αμβούργο πιστοποίησε την ανοδική του πορεία με ένα σπουδαίο εκτός έδρας αποτέλεσμα. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά για φέτος που η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία, σημείωσε δύο συνεχόμενες νίκες. Το Αμβούργο πήρε κεφάλι από το πρώτο ημίχρονο με τον Ιλίσεβιτς μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ στο 26’ ο Γκρέγκοριτς έκανε το 0-2, για να μειώσει ο Ούτζα στο 62’ για λογαριασμό της Βέρντερ Βρέμης. Ωστόσο ο Νικολάι Μίλερ στο 68’ ξανάδωσε το προβάδισμα των δύο γκολ στην ομάδα του. Με τη νίκη αυτή το Αμβούργο ανέβηκε στην 6η θέση.

Η Μάιντς συνέχισε την καλή πορεία της στο πρωτάθλημα. Από ασίστ του Ντε Μπλάσις ο Μούτο έκανε το 1-0, ο Μάλι στο 42' έκανε το 2-0, ενώ η Άιντραχτ έμεινε και με δέκα λόγω αποβολής του Μέιερ. Ο Σεφέροβιτς απλά μείωσε σε 2-1 με την Μάιντς ν' ανεβαίνει 7η με 20 πόντους.