Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

Ντέρμπι... κορυφής!!

Το παιχνίδι των δύο πιο φορμαρισμένων ομάδων στα τελευταία 12 παιχνίδια της Τσάμπιονσιπ ανέδειξε νικήτρια (2-0), κι αυτή ήταν η Ντέρμπι! Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο τα «κριάρια» εκθρόνισαν την Χαλ από την πρώτη θέση, στην οποία θα παραμείνουν τουλάχιστον έως το Σάββατο.
Τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους ήρθαν στο 18ο και 34ο λεπτό από τον ίδιο σκόρερ, τον Τζέικομπ Μπάτερφιλντ. Ο 25χρονος, που ξεκίνησε από τις ακαδημίες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, γιόρτασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο την 200η του εμφάνιση στα πρωταθλήματα που έχει αγωνιστεί.
Στο πρώτο γκολ η κακή άμυνα της Χαλ εν τέλει τιμωρήθηκε, με τον Μπάτερφιλντ να σκοράρει από μέση απόσταση με αριστερό σουτ. Το 2-0 έγινε με τον ίδιο περίπου τρόπο, ενώ για τους λάτρεις των αριθμών αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που η εστία των «τίγρεων» παραβιάζεται δις σε ένα ματς πρωταθλήματος φέτος, καθώς επίσης και η πρώτη για τον σκόρερ σε 217 παιχνίδια συνολικά.