Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2009

Νέα ήττα για το Μαρούσι

Ο Κουρμπάτοφ μαρκάρει τον Κις Το Μαρούσι γνώρισε ακόμα μία ήττα για την Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία με 78-65. Ως εκ τούτου η πρόκριση στην επόμενη φάση απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο για την ομάδα των βορείων προαστίων.

Το Μαρούσι άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στην σαφώς ανώτερη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά στη συνέχεια λύγισε σε μία δύσκολη έδρα. Οσο κατάφερε να κρατήσει τον ρυθμό χαμηλά το Μαρούσι ήταν κοντά στο σκορ. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, λοιπόν, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα υπολείπονταν στο σκορ με πέντε πόντους (35-30), αλλά στη συνέχεια όλα άλλαξαν.

Οι Ρώσοι ανέβασαν ταχύτητα και με... αιχμή του δόρατος τους Κριάπα, Λάνγκντον και Χόλντεν πήραν γρήγορα διαφορά. Η τρίτη περίοδος έληξε με 58-42 υπέρ της ΤΣΣΚΑ και επί της ουσίας τα πάντα είχαν κριθεί. Ουδείς από πλευράς της ελληνικής ομάδας μπορούσε να ηγηθεί της ανατροπής κι έτσι η διαφορά παρέμεινε ψηλά μέχρι το τέλος. Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε με την δεύτερη πεντάδα της τα τελευταία τέσσερα λεπτά και δεν απειλήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 35-30, 58-42, 78-65

ΤΣΣΚΑ (Πασούτιν): Κουρμπάνοβ, Κεϊρού, Σισκάουσκας 7 (1), Χόλντεν 16 (4), Πονκρασόβ 2, Βορόντσεβιτς 7 (1), Λάνγκτον 13 (3), Σβεντ 1, Κάουν 12, Χριάπα 13 (1), Πλάνινιτς 4, Ραντένοβιτς 3.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς, Κις 10 (2), Πελεκάνος 6 (2), Μπατής 3, Χόμαν 9, Μαυροειδής 11, Καλάθης 6 (1), Νάτζφεϊ 7 (1), Καϊμακόγλου 5 (1), Γκόρντον 8 (2).