Σάββατο 19 Μαρτίου 2011

Την «πλήρωσε» ο Εθνικός Άχνας

Στα πλέι άουτ θα συμμετέχει ο Εθνικός Άχνας, καθώς με την εντός έδρας ήττα κόντρα στην Ανόρθωση με σκορ 2-0 για την 26η (και τελευταία) αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, παρέμεινε τους 33 βαθμούς. Εκεί θα συναντήσει τις Αλκή, Ερμής και ΑΕ Πάφου.

Η Ανόρθωση πήρε το προβάδισμα στην Άχνα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Καφού, για να «κλειδώσει» τη νίκη στο 79’ με τον ίδιο παίκτη. Το τρίποντο με τον Πρίσο (90’) στο τελευταίο λεπτό της αναμετρήσεις πήρε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της ΑΕ Πάφου με σκορ 2-1. Η ομάδα της Λάρνακας είχε προηγηθεί στο 52’, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν τέσσερα λεπτά αργότερα.

Με δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο, ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε εντός έδρας με σκορ 2-0 την Ομόνοια. Το σκορ άνοιξε ο Μπανγκουρά στο 8ο λεπτό με πέναλτι, για να πετύχει το δεύτερο τέρμα με τον Νούνιεζ στο 19’. Με εύκολες νίκες έκλεισαν την κανονική περίοδο ο ΑΠΟΕΛ με την Ένωση Παραλιμνίου, όπου επικράτησαν με 2-0 και 3-0, των ΑΕ Λεμεσού και ΑΛΚΗ αντίστοιχα.

Το εύστοχο πέναλτι στο 68ο λεπτό από τον Ζοάο Πάουλο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση μεταξύ Δόξας και του Ολυμπιακού, με την ομάδα της Λευκωσίας να επικρατεί με σκορ 2-1. Ο Τσίντι στο 34’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κόντε έφερε το ματς στα ίσα στο 54’ με πέναλτι του Κόντε.

Σε ένα εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αφού και οι δύο θα συμμετέχουν στα πλέι άουτ, ο Ερμής νίκησε εκτός έδρας τον ΑΠΟΠ με σκορ 3-1. Μόλις στο 9’ ο Ταλ σκόραρε εις βάρος της ομάδας του, ενώ το γκολ του Ρονκάτο δύο λεπτά αργότερα έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Στο 68’ ο Σωτήρογλου μείωσε προσωρινά για τον ΑΠΟΠ, καθώς ο Ρονκάτο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα από εκτέλεση πέναλτι στο 72’, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.