Σάββατο 19 Μαρτίου 2011

ΠΑΟ(Κ) για τετράδα

Πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ , ο οποίος επικράτησε με 63-62  του Πανελλήνιου  για την  21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Πλέον με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρίσκεται  μόνη της στην 3η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, αντίθετα ο Πανελλήνιος βρίσκεται στην 10η θέση με 28 βαθμούς και αν θέλει να μη βρεθεί προ εκπλήξεως θα πρέπει να  βελτιώσει την αγωνιστική του εικόνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με δίποντο του Ξανθόπουλος, ωστόσο με ένα επιμέρους σκορ 8-2 ο ΠΑΟΚ κατάφερε   να περάσει μπροστά στο παιχνίδι παίρνοντας μάλιστα και μια διαφορά 8 πόντων από τους «Ολυμπιονίκες» (12-14). Η αντίδραση της ομάδας του Θανάση  Σκουρτόπουλο ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 9-4 και τρίποντο  του Παπαμακάριου μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (14-16). Το 18-16 υπέρ του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε ο Στίγκερ.

Στην δεύτερη περίοδο  ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι  και με ένα σερί 6-0 (28-21) η ομάδα της Θεσσαλονίκης  απέκτησε μια διαφορά 7 πόντων. Όμως ο Πανελλήνιος με επιμέρους σκορ 12-2 μείωσε όχι μόνο ισοφάρισε τον «δικέφαλο του βορρά » για πρώτη φόρα στο παιχνίδι, αλλά και πήρε προβάδισμα στο  σκορ με διαφορά 4 πόντων (36-32), ωστόσο το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (36-35) διαμόρφωσε ο Γκετσέφσκι με τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, τα τρία πρώτα λεπτά ήταν «στείρα», καθώς και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες σε προσπάθειες έκαναν. Ωστόσο από το 4 λεπτό  μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου ο έλεγχος του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχος και με την εκπληκτική τους άμυνα   σε συνδυασμό με  την αστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ , η ομάδα του θα Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφερε να  μεγαλώσει την διαφορά στους 9 πόντους από τον ΠΑΟΚ(51-48).

Στην τελευταία περίοδο , οι ρόλοι αντιστράφηκαν  και με ένα σερί 15-0 ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι «τούμπα» και πήρε ξανά το προβάδισμα με 60-54, ωστόσο το τρίποντο του Παπαμακάριου στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στους «Ολυμπιονίκες» που ηττήθηκαν με 63-62.

Κορυφαίος παίκτης για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρσαλ με 19 πόντους και 2 ασίστ, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαμακάριος και Σμιθ με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 51-43, 62-63

Πανελλήνιος ( Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 12 (1), Παπαμακάριος 14 (4), Μπέιλι 9 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Κράμπενχοφτ 1, Σμιθ 14 (11 ριμπάουντ), Καραθανάσης, Σκλάβος, Σκεπάνοβιτς, Φράνσις 5, Όστοϊτς

ΠΑΟΚ ( Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 19 (1), Αράπης, Αποστολίδης 7 (1), Δέδας 2, Ντόζιερ 6 (8 ριμπάουντ), Στίγκερς 7, Γιαννακίδης 10 (2), Καλλές, Γκετσέφσκι 12 (8 ριμπάουντ), Καλαμπάκας, Σαββίδης, Καζάκος