Σάββατο 19 Μαρτίου 2011

Γκέλα για Άρσεναλ, «άγιος» και πάλι ο Μπερμπάτοφ!

Χωρίς νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της η Άρσεναλ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Γουέστ Μπρομ. Νίκη στο τέλος για τη Γιουνάιτεντ κόντρα στη Μπόλτον! Νίκη ελπίδας για Γουίγκαν, μεγάλο «διπλό» για Γουλβς και η μάχη της παραμονής καλά κρατεί.

Έστω και δύσκολα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Άρσεναλ και επικράτησε με 1-0 της Μπόλτον, χάρη σε τέρμα του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ στο 88ο λεπτό, την ώρα που έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Έβανς από το 76ο λεπτό. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έδειξαν σημεία κούρασης και δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, καταφέρνοντας το εν τέλει με αρκετή δόση τύχης. Ο Νάνι δοκίμασε ένα αδύναμο σουτ, με τον Γιασκελάινεν να δείχνει να ελέγχει, αλλά με τον Φινλανδό να χάνει τη μπάλα και τον πρώτο σκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ να μη χάνει την ευκαιρία.

Πλέον, η Γιουνάιτεντ αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από την Άρσεναλ, καθώς οι «κανονιέρηδες» δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας, μένοντας στο 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ριντ και Οντεμβιγκί, έχοντας ως βοήθεια τις… ευγενικές χορηγίες του Αλμούνια, αλλά οι παίκτες του Βενγκέρ ισοφάρισαν με γκολ των Αρσάβιν και Φαν Πέρσι σε 70’ και 78’ αντίστοιχα.

Από κει και πέρα το ενδιαφέρον στράφηκε στη μάχη της ουράς, όπου αρκετές είναι οι ομάδες που δεν έχουν σωθεί ακόμα. Η τελευταία της βαθμολογίας Γουίγκαν κατάφερε στο 92ο λεπτό να επικρατήσει της Μπέρμιγχαμ, η οποία μάλιστα προηγήθηκε, ενώ η Γουλβς απέδρασε με 0-1 από την έδρα της Άστον Βίλα. Επιπλέον, η Μπλάκπουλ έχασε νίκη που κρατούσε στα χέρια της στο 93ο λεπτό από τη Μπλάκμπερν, ενώ, τέλος, η Στόουκ Σίτι επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Νιουκάστλ.