Τρίτη 10 Μαΐου 2011

Χαλαρά…τους πήρε τα λεφτά!

Με ισοπαλία που τον διατήρησε στην πρώτη θέση του δεύτερου γκρουπ και του απέφερε το χρηματικό έπαθλο, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στους αγώνες κατάταξης, ο Απόλλωνας Λεμέσου (2-2 με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 6ο λεπτό με σουτ του Ατόρνο. Στο 22 ΄ ο Μπανγκουρά διπλασίασε τα τέρματα για τον Απόλλωνα και έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης.

Το δεύτερο μέρος ανήκε στους γηπεδούχους και στο 71΄ με εκτέλεση πέναλτι, ο Ζοάο Πάολο μείωσε για τον Ολυμπιακό. Πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση ο Αλκιβιάδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν ποδοσφαιριστές, οι οποίοι δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, με αποτέλεσμα να γίνει ανοιχτό παιχνίδι.

Το πρόγραμμα της έκτης αγωνιστικής των play-off

Τρίτη 10/05 (16:00)

Ολυμπιακός Λευκωσίας-Απόλλων Λεμεσού 2-2
(72΄Ζοάο Πάολο πεν., 85΄Αλκιβιάδης-6΄Ατόρνο,22΄Μπανκουρά)

Τετάρτη 11/05 (17:00)

Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ

Σάββατο 14/05 (18:00)

ΑΕΚ Λάρνακας-Ανόρθωση (17:00)

ΑΕ Λεμεσού- Ένωση Νέων Παραλιμνίου (17:00)

4.ΑΕΚ Λάρνακας 42 (5)

Η ομάδα που θα κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή συμμετέχει στα προκριματικά του Champions League, ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος της βαθμολογίας θα συμμετέχουν στο Europa League.