Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011

Το πάλεψε να... αποκλειστεί η Σλοβενία!!

Αδιόρθωτη η Σλοβενία, στο τέλος καρδιοχτύπησε κόντρα στη Φινλανδία πριν τελικά φτάσει στην επικράτηση με σκορ .67-60 και προκριθεί στους "8"!
Το πάλεψε να... αποκλειστεί η Σλοβενία
Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, η Σλοβενία επικράτησε της Φινλανδίας και έγινε η 8η ομάδα που προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πάντως, η ομάδα του Μάλκοβιτς δεν το πανηγύρισε έξαλλα με δεδομένο ότι στο τέλος λίγο έλειψε η Φινλανδία να γυρίσει το ματς. Η απειρία και η νευρικότητα των παικτών της Σλοβενίας ήταν και πάλι εμφανή στοιχεία στο παιχνίδι των Σλοβένων.

Πλέον, θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία στους προημιτελικούς και ίσως σε ένα παιχνίδι χωρίς άγχος καταφέρουν να αποδώσουν καλύτερο μπάσκετ.

Με σερί 5-0 ξεκίνησαν οι Σλοβένοι, όμως οι Φινλανδοί αντέδρασαν άμεσα και στο 6' πέρασαν μπροστά με 9-10. Με τρίποντο του Σλόκαρ η ομάδα του Μάλκοβιτς ξέφυγε 14-10, πριν τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με 14-12.

Στη β' περίοδο, η Σλοβενία κατάφερε να ξεφύγει με 16 πόντους (42-26) χάρη στους πόντους του Λάκοβιτς και του Μπέγκιτς. Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν σημαντική υπέρ των παικτών του Μάλκοβιτς (20-13) που έκαναν και σαφώς λιγότερα λάθη από τους Φινλανδούς (3-6).

Η συνέχεια βρήκε τους Φινλανδούς να παλεύουν με φόντο την πρόκριση στους "8" του Ευρωμπάσκετ... Έτρεξαν ένα επιμέρους 20-12 στην γ' περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν στους 6 πόντους (54-48), πλησιάζοντας αρκετά σε σχέση με το 53-43 του 28ου λεπτού.

Πάντως, η Σλοβενία παρά τις τάσεις αυτοχειρίας της, διατήρησε την ψυχραιμία της και επιμέρους σκορ 6-1 στο πρώτο τρίλεπτο του δ' δεκαλέπτου κατάφερε να ξεφύγει με 60-49. Οι Φινλανδοί μείωσαν σε 63-54, όμως στο 1.01'' πριν το τέλος ο Κόπονεν έχασε το λέι απ και μαζί την ευκαιρία να μειώσει στους 7. Δύο τρίποντα από τους Ράνικο και Κόπονεν έκαναν το σκορ 64-60 στα 32'' πριν τη λήξη. Πάντως, οι Λόρμπεκ και Ντράγκιτς ήταν ψύχραιμοι στις βολές και το τελικό 67-60 τους χάρισε την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 42-28, 54-48, 67-60
Πηγή: sport24.gr