Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Τρόμαξε... να κερδίσει τον Ατρόμητο!!

Ο ΠΑΟΚ με μπόλικο άγχος νίκησε τελικά 3-1 τους Περιστεριώτες στην Τούμπα, με τον Επστάιν να έχει δοκάρι στο 2-1!Kαλή εμφάνιση από τον Δικέφαλο στο πρώτο μέρος.
Τρόμαξε... να κερδίσει τον Ατρόμητο
Παίζοντας καλά στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα, παρά το τελικό 3-1 τον Ατρόμητο στην Τούμπα, κι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Λίνο με -ωραίο-φάουλ και Βιεϊρίνια με -λίγο... αυστηρό πέναλτι που είδε ο βοηθός(!) Ακρίβος και όχι ο Τριτσώνης- σημείωσαν τα γκολ του ΠΑΟΚ, ενώ για τους Περιστεριώτες μείωσε ο Μπρίτο. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κλάους στις καθυστερήσεις, διώχνοντας το άγχος, ενώ ο Επστάιν είχε δοκάρι στο 88`!!
Οι γηπεδούχοι έμειναν στην καλή εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου, όπου θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ, στο δεύτερο επαναπαύτηκαν, δέχτηκαν ένα γκολ και έφτασαν τελικά σε ένα αγχωτικό τρίποντο. Εξίσου σημαντικό με τη νίκη το χειροκρότημα της Τούμπας στον "Σάλπι", μόλις έγινε αλλαγή.
Μια, δυο, μπήκε!
Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 10λεπτο ήδη είχε δυο καλές φάσεις με Βιεϊρίνια και "Σάλπι", με το γκολ να φαίνεται να είναι θέμα χρόνου. Ο Γκαρσία στο 14` δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ιτάνζ με εκτέλεση φάουλ, κάτι το οποίο έκανε με πολύ ωραίο τρόπο ο Λίνο στο 19`, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία των γηπεδούχων. Ο Δικέφαλος είχε βρει ρυθμό και στο 21` ο Φωτάκης έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο πολύ καλός Ιτάνζ είπε "όχι".
και 2-0!
Στο 26` στο τράβηγμα του Ζουέλα στον Κλάους, ο Τριτσώνης αρχικά είπε "παίζετε", αλλά ο βοηθός Ακρίβος είπε... "βούλα" και ο Αθηναίος ρέφερι συμφώνησε, με τον Βιεϊρίνια να ευστοχεί, κάνοντας το 2-0. Ένα πέναλτι μάλλον αυστηρό πάντως... Μετά το 2-0 έπεσε κάπως ο ρυθμός, με τον Ατρόμητο να απειλεί σοβαρά τον Κρέσιτς στο 42` με το σουτ του Μήτρογλου.
Χαλάρωσε ο ΠΑΟΚ, μείωσε ο Ατρόμητος
Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε κατεβάσει στροφές, λόγω βέβαια του 2-0, με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή και τελικά να φτάνει στο γκολ στο 60` με το πολύ ωραίο σουτ του Μπρίτο. Στα αξιοσημείωτα, το χειροκρότημα και η αποθέωση του Σαλπιγγίδη, όταν έγινε αλλαγή από τον Γεωργιάδη.
Η είσοδος των Ίβιτς και Γεωργιάδη "ζωντάνεψε" κάπως τον ΠΑΟΚ, με τον δεύτερο να έχει και μια καλή φάση, ενώ ο Δικέφαλος ζήτησε πέναλτι για το χέρι του Τόμας στο 77`, όμως ο Τριτσώνης το θεώρησε ακούσιο.
Άγχος και... 3-1
Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη φωτιά, καθώς το φαλτσαριστό φάουλ του Επστάιν έστειλε την μπάλα, με τη βοήθεια του Κρέσιτς, αλλά ο Κλάους με την ωραία τακουνιά-πάσα του Βιεϊρίνια τέλεισε το ματς στις καθυστερήσεις.
90+5` Λήξη του αγώνα
90+4` Κίτρινες σε Σφακιανάκη και Μπρίτο
90+3` Ο Κλάους με πλασέ από την πάσα-τακουνιά του Βιεϊρίνια το 3-1
90+1` Ο Βιεϊρίνια δίστασε από καλή θέση, έκοψε στον Αρίας, που πλάσαρε πάνω στον Κρέσιτς
90` Ο Αρίας αντί του Λαζάρ
88` Φάουλ με πολλά φάλτσα του Επστάιν από αριστερά, η μπάλα με τη βοήθεια του Κρέσιτς σταμάτησε στο δοκάρι!
84` Ο Μακρής στη θέση του Μπρίτο
80` Κίτρινη στον Μαλεζά
77` Σουτ του Ίβιτς, η μπάλα βρήκε το χέρι του Τόμας, όπως έπεφτε, "παίζετε", είπε ο Τριτσώνης
75` Ο Έτο από δεξιά, "έσπασε" την μπάλα στον Γεωργιάδη, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ
73` Ο Ίβιτς αντί του Φωτάκη
69` O Γεωργιάδης στη θέση του Σαλπιγγίδη
60` Ο Τάτος έστρωσε στον Μπρίτο και αυτός έξω από την περιοχή με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-1
53` Αναστασάκος στη θέση του Πίτου Γκαρσία
49` Σέντρα Λίνο από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο Ζουέλα πρόλαβε τον Κλάους και έδιωξε σε κόρνερ
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
46` Ο Σφακιανάκης αντί του Γιαννούλη
45+1` Λήξη του πρώτου μέρους
42` O Mήτρογλου ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς του ΠΑΟΚ, κοντρόλαρε, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
38' Σουτ Επστάιν έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
31` Κίτρινη στον Πίτου Γκαρσία
28` Ο Βιεϊρίνια το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 2-0
26` Μονομαχία Ζουέλα με Αθανασιάδη, ο τελευταίος πέφτει στην περιοχή, ο Τριτσώνης λέει "παίζετε", αλλά ο βοηθός Ακρίβος υπέδειξε παράβαση και ο διαιτητής μετά από διαβουλεύσεις έδειξε κι αυτός "βούλα"
21` Ο Αθανασιάδης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκοψε δεξιά στον Φωτάκη, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Ιτάνζε απέκρουσε!
19` Ο Λίνο εκτέλεσε με φάλτσο το φάουλ έξω από την περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!
18` Κίτρινη στον Μπάλλα
14` Εκτέλεση φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία έξω από την περιοχή, δύσκολα ο Ιτάνζ απέκρουσε με τα πόδια
12` Ο Επστάιν έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση από αριστερά, αλλά σούταρε αδύναμα πάνω στον Κρέσιτς
8` Δυνατό ευθύβολο σουτ του Σαλπιγγίδη από την περιοχή, λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι
3` Σουτ του Βιεϊρίνια από το ύψος της περιοχής, έπεσε στη γωνία του ο Ιτάνζ και απέκρουσε