Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2011

Με το ένα πόδι στο Top 16!!

Η Ούνικς νίκησε στο Καζάν με 72-61 την Γαλατάσαραϊ και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στο TOP 16 της Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εβγένι Πασούτιν ο Τερέλ Λιντέι με 17 πόντους.
Με το ένα πόδι στο Top 16
Η Γαλατάσαραϊ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό, οι Τούρκοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-21. Οι Ρώσοι, με τον Λιντέι να δίνει το σύνθημα για την αντεπίθεση, οι Ρώσοι προσπέρασαν στο σκορ καθώς κατάφεραν να βελτιώσουν και την άμυνα τους και έτσι πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 35-34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα, οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και έτσι η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +11 (56-45), στο 29'. Από εκείνο το σημείο και μετά, όσο και να προσπαθούσαν οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι, δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με την Ούνικς Καζάν να φτάνει στη νίκη με 72-61. Πλέον, οι Ρώσοι, μετά και από αυτή τη νίκη της, αγκαλιάζει την πρόκριση στο TOP 16 από το τέταρτο γκρουπ, την ίδια ώρα που οι Τούρκοι θα παλέψουν τις τελευταίες αγωνιστικές με την Ολίμπια Λιουμπλιάνα για το τελευταίο εισιτήριο.
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 35-34, 57-49, 72-61
Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Λιντέι 17 (1). Σαμοϊλένκο 3 (1), Πασούτιν 5 (1), Βερεμεένκο 11, Γκριρ 12 (2), Σαβρασένκο 2, ΜακΚάρτι, Ντόμερκαντ 13, Γουίλκινσον 9 (3)
Γαλατάσαραϊ (Μαχμούτι): Σιπ 7 (1), Λάκοβιτς 12 (3), Κοσκάλ 1, Σούμπερτ 9 (3), Ασίκ, Άντριτς 6, Πατσούλια 5, Αλντεμίρ 2, Γκόρντον 8 (1), Σονγκάιλα 4, Αρσλάν 2, Οζέρ 5
Πηγή: gazzetta.gr