Διαβάστε τι γράφει η επίσημη ιστοσελίδα της UEFA για τη μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ.
Τι γράφει η UEFA για τον ΠΑΟΚ
Στο σάιτ της ευρωπαϊκής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας υπάρχει ο τίτλος: "Ten-man PAOK progress", που σημαίνει: "Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε με δέκα παίκτες".
Στη συνέχεια του κειμένου αναφέρεται:
"Ο ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες εξασφάλισε μια θέση στον γύρο των 32 μετά τη νίκη του επί της Τότεναμ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τον αγώνα με κεραυνούς και προηγήθηκαν με 2-0 μέσα σε 14 λεπτά μετά από γκολ των Δημήτρη Σαλπιγγίδη και Στέφανου Αθανασιάδη.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και, γνωρίζοντας ότι με νίκη θα εξασφάλιζε την πρόκρισή του στην νοκ άουτ φάση, πήρε το προβάδισμα μέσα σε έξι λεπτά. Ο Γκαλάς έδιωξε την μπάλα μακριά στην μεσαία γραμμή και ο Γιώργος Γεωργιάδης εντόπισε τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος πέτυχε το 150ό γκολ του ΠΑΟΚ στις διοργανώσεις της UEFA".