Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2012

Με τον Ελμ στους «8»

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ολλανδίας πήρε η Άλκμααρ, η οποία επικράτησε του Άγιαξ με σκορ 3-2, στην αναμέτρηση που είχε διακοπεί οριστικά στις 20 Δεκεμβρίου, καθώς ένας οπαδός του «Αίαντα» είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο.

Το «χρυσό γκολ» για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Ελμ στο 55’ με πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Άγιαξ, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ντε Γιονγκ, ωστόσο η Άλκμααρ «απάντησε» με δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά, με τους Μάρτενς (24’) και Μπένσοπ (32’). Όμως, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες, 2-2, στα αποδυτήρια χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ντε Γιονγκ στο 37’.

Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, στην Άλκμααρ, σημείωσε ο Ελμ στο 55ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι άλλες ομάδες που έχουν προκριθεί στη φάση των «8» είναι οι: Βάαλβαϊκ, GVVV, Χέρακλες, Χέρενφεν, Ναϊμέγκεν, Φίτεσε, Αϊντχόφεν.

πηγή: sportfm.gr