Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2012

Με Μίροτιτς τον "εμφύλιο"

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος πέτυχε καλάθι σχεδόν σε «νεκρό» χρόνο, η Ρέαλ Μαδρίτης νίκησε με 81-80 τη Μάλαγα εκτός έδρας σε ένα ματς που… έσπασε καρδιές.

Έτσι, η «Βασίλισσα» έγινε η μοναδική ισπανική ομάδα που κέρδισε στον συγκεκριμένο όμιλο στην πρεμιέρα του TOP-16 της Ευρωλίγκας και πλέον έχει το πάνω χέρι σε ό,τι έχει να κάνει με την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά και την πρωτιά στο γκρουπ. Να υπενθυμίσουμε πως με τον συγκεκριμένο όμιλο στα πλέι οφ, θα διασταυρωθεί εκείνος του Ολυμπιακού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 11-4 στο ξεκίνημα του ματς. Αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Ζόριτς να κάνει μεγάλη ζημιά στη «Βασίλισσα» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-4 για να προηγηθούν με 20-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σινγκλέρ πήρε από το χέρι την παρέα του και την έβαλε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι από το 14’ και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Η Ρεάλ, καθοδηγούμενη από τον εκπληκτικό Σινγκλέρ, κατάφερε να προσπεράσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (62-58). Η Μάλαγα ήξερε πως έχανε το ματς μάλλον θα… χανόταν, γι’ αυτό και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσους Ματέο τα έδωσαν όλα.
Έτσι, με επιμέρους σκορ 16-7, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 74-69 στο 36’. Μέσα σε τρία λεπτά, όμως, οι Μαδριλένοι έφεραν τα πάνω-κάτω και προηγήθηκαν με 78-76. Με 2/2 βολές ο Ζόριτς έφερε το ματς στα ίσα και με ½ ο Ροντρίγκεζ έβαλε μπροστά την παρέα του με την ελάχιστη διαφορά 28’’ πριν το τέλος. Ο Ζόριτς με λέι απ έφτασε τους 32 πόντους και έκανε το80-79, αλλά ο Μίροτιτς δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με καλάθι σχεδόν στη λήξη της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στην παρέα του με 81-80.
Δεκάλεπτα: 20-15, 39-37, 58-62, 80-81
Μάλαγα: Φιτς 8 (2ριμπ), Ροντρίγκεζ 9 (1), Ρόουλαντ 4,Λίμα, Βάλτερς 9 (2τριπ, 7ασ), Πέριτς 8 (6ριμπ), Γκαρμπαχόσα 6, Πέιν, Ζόριτς 32 (9ριμπ), Σινάνοβιτς 4.
Ρεάλ Μαδρίτης : Τόμιτς 12 (7ριμπ), Πόσιους 5 (1τριπ), Σουάρες, Ρέγιες 10, Μίροτιτς 12 (6ριμπ), Ροντρίγκεζ 11, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 7 (1), Σινγκλέρ 13, Γιουλ 5.