Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Aσταμάτητος ο Κολοσσός!!

Aσταμάτητος!
Αυτή την ομάδα ποιος θα την σταματήσει; Ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε με 66-46 και επιβλητική εμφάνιση από το Περιστέρι και έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α1 τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απουσίες των Ρίτσαρντ Ρόμπι και Έρικ Μπόατενγκ από τον αντίπαλό της και έφτασε τις 10 νίκες σε 12 αγωνιστικές, με αυτή να είναι η έκτη συνεχόμενη, έχοντας μόλις μία ήττα, αυτή από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στην έκτη αγωνιστική.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη περνάει μια περίοδο κάμψης αφού υπέστη την τέταρτη συνεχόμενή του ήττα, τρεις από τις οποίες μέσα στην έδρα του, χάνοντας σημαντικό έδαφος για το πλασάρισμα στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για τους νικητές που κυριάρχησαν σε ριμπάουντ (43 έναντι 27) και ασίστ (18 έναντι 7) έπαιξε το δίδυμο των Κώστα Χαρίση και Άγγελου Τσάμη. Ο πρώτος είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους ηττημένους που ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν ήδη αργά, διασώθηκε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, όντας, όμως, απελπιστικά μόνος.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της μέχρι τώρα εκπληκτικής πορείας τους στην Α1 στους γηπεδούχους. Το 6-5 των τριών πρώτων λεπτών με τρίποντο του Μανωλόπουλου ήταν η μόνη φορά που το Περιστέρι κράτησε την επαφή του με το σκορ. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 2-16 των Ροδιτών με αφοπλιστική ευστοχία σε δίποντα και τρίποντα και καθολική κυριαρχία κάτω από το καλάθι και τα ριμπάουντ.

Χαρίσης και Χόπσον έκαναν ό, τι ήθελαν με τον Μανωλόπουλο να προσπαθεί σχεδόν μόνος του για την ομάδα των δυτικών προαστίων, η οποία προσπαθούσε να καλύψει τη διαφορά με τρίποντα, αλλά δεν της έβγαινε, καθώς ήταν απελπιστικά άστοχη. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό. Ο Κολοσσός μπήκε με 8-0 σερί, κάνοντας το 8-31 με δίποντο του Πάνος, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει και το +28 (12-40) με τρίποντο του Τσάμη. Μετά από αρκετή ώρα το Περιστέρι έκανε ένα μικρό σερί 4-0 με έναυσμα ένα γκολ φάουλ του Μανωλόπουλου για να μειώσει σε 16-40, με το ημίχρονο να κλείνει με 16-42.

Οι φωνές του Αργύρη Πεδουλάκη στα αποδυτήρια εισακούστηκαν από τους παίκτες του Περιστερίου, οι οποίοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με διάθεση να περισώσουν ό, τι μπορούσαν από τη διαφορά των 26 πόντων. Με δύο διαδοχικά τρίποντα των Σκοτ, Μότσνικ και ένα δίποντο του Έντουαρντς έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν κάτω από τους 20 (24-42). Ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Ασημακόπουλο το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά διαμόρφωσε το 24-53 (+29) με σερί 11-0, για να κλείσει η περίοδος με 30-53 έπειτα από σερί 6-0 των γηπεδούχων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Χαρακτηριστικό το +32 με 30-62 για τον Κολοσσό με σερί 9-0, οκτώ λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 16-4 των γηπεδούχων με φανερή χαλάρωση από τους φιλοξενούμενους, για να έρθει το τελικό 46-66.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 16-42, 30-53, 46-66.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου, Καυκής 3 (2 ασ.), Ψαρόπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος, Μανωλόπουλος 16 (2), Σκοτ 9 (2), Έντουαρντς 6 (9 ριμπ.), Πέτρουλας 5, Τσιλούλης, Μότσνικ 7 (1 τρ., 2 ασ.), Παπαγιάννης.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 3 (1), Χάτεν 4, Πάνος 6, Γεωργαλής 8 (2 τρ., 7 ριμπ.), Ασημακόπουλος 6, Μπόικιν, Χαρίσης 13 (7 ριμπ.), Τσάμης 15 (2 τρ., 4 ασ.), Χόπσον 6 (3 κλεψ.), Κομποδιέτας 5 (1), Δανάς, Αυγένικος.