Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Νίκη «ανάσα» επί της Σεβίλλης η Ράγιο!!

Νίκη «ανάσα» επί της Σεβίλλης η Ράγιο
Την έκπληξη έκανε η Ράγιο Βαγεκάνο, η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 της Σεβίλλης για την 17η αγωνιστική της Primera Division.

Μάλιστα, το ντεμπούτο του Χοσέ Αντόνιο Ρέγες με τη φανέλα των φιλοξενούμενων δεν ήταν ιδανικό και αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό από τον Μαρθελίνο.

Η Ράγιο «αναρριχήθηκε» στην 13η θέση της βαθμολογίας από την 17η που βρισκόταν, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+1’, όταν ο Μικού εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» που του έκανε η άμυνα των Ανδαλουσιανών.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με μία ευκαιρία του Ντάνι Χιμένεθ, όμως η μπάλα πήγε λίγα μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι της Βαγεκάνο.

Η Σεβίλλη δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που είχε και η μπάλα την… τιμώρησε στο 51’ και ο Ταμούδο εξέθεσε και εκείνος τον Τσάβι Βάρας (τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων), κάνοντας το σκορ 2-0.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και την ευκαιρία να κάνουν το 3-0, όμως ο Αλεχάντρο Αρίμπας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάρας.

Στο 62ο λεπτό του ματς οι Ανδαλουσιανοί μείωσαν το σκορ σε 2-1 με τέρμα του Εσκουντέ και άσκησαν μεγάλη πίεση στους γηπεδούχους, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 07/01/2012

Σανταντέρ – Σαραγόσα 1-0 (45’ Μπερνάρντο)

Λεβάντε – Μαγιόρκα 0-0

Σοσιεδάδ – Οσασούνα 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 5-1 (19’, 50’ Μπενζεμά, 34’ Ράμος, 47’ Ιγκουαΐν, 89’ Ρονάλντο/ 22’ Ρίκο)

Μάλαγα – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

Κυριακή, 08/01/2012

Ράγιο Βαγιεκάνο – Σεβίλλη 2-1
45+1’ Μικού, 51’ Ταμούδο – 62 ‘ Εσκοντέ

Χετάφε – Αθλέτικ Μπιλμπάο (17:00)
Βιγιαρεάλ – Βαλένθια (19:00)
Ρεάλ Μπέτις – Σπόρτινγκ Χιχόν (20:45)
Εσπανιόλ – Μπαρτσελόνα (22:30)