Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Το πήραν μόνοι τους!!

Το πήραν μόνοι τους!
Με σπουδαία εμφάνιση των Σωτήρη Καραποστόλου και Μάικ Τέιλορ, η Καβάλα απέδρασε από το Ρέθυμνο επικρατώντας 83-80 του ΑΓΟΡ σε ένα συγκλονιστικό ματς για την 17η αγωνιστική της Α1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 19 πόντους διαφορά (28-9) στο ξεκίνημα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στηριζόμενοι στους δύο παραπάνω παίκτες που είχαν 25 πόντους με 5/9 τρίποντα και 7 ριμπάουντ και 23 πόντους και 12 κερδισμένα φάουλ αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Νταμίρ Λάτοβιτς και Αβραάμ Καλλινικίδης με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ κλειδί του αγώνα ήταν η άμυνα στον Ντιόντε Κρίστμας -είχε πετύχει 41 πόντους στο ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την προηγούμενη αγωνιστική- στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αμερικανό γκαρντ να μένει στους 22 πόντους.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πολύ καλές επιθετικά επιλογές και ταυτόχρονα παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφεραν να εξασφαλίσουν από νωρίς μια διαφορά 19 πόντων (28-9), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (29-13). Καλλινικίδης, Ράιτ και Πάσαλιτς έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην καθολική υπεροχή του συγκροτήματος του Στέργιο Κουφού στο ξεκίνημα.

Ωστόσο, αυτό που έκαναν οι γηπεδούχοι στην πρώτη περίοδο μιμήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη. Με επιμέρους σκορ 15-27, κατάφεραν να συμμαζέψουν την κατάσταση και να μειώσουν στους 4 πόντους με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (44-40). Καταλυτικός σε αυτό το διάστημα για τους «Αργοναύτες» ο Τέιλορ που έσπασε τα αμυντικά συστήματα του αντιπάλου, σκοράροντας με κάθε τρόπο και επαναφέροντας την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Ράιτ ξαναχτύπησε για τον ΑΓΟΡ με την επανέναρξη, βοηθώντας τον να πάρει ξανά διψήφια διαφορά πόντων (+10) με 50-40. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, όμως, είχε και πάλι την απάντηση. Μείωσε σε 53-51 με γκολ φάουλ του Ο’ Μπράιαντ και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 56-58 –με επιμέρους σκορ 6-18-, εκμεταλλευόμενο με τον καλύτερο τρόπο μια τεχνική ποινή του Τσόχλα για διαμαρτυρία σε φάουλ που υπέπεσε ο ίδιος πάνω στον Στεφανίδη.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Χαρακτηριστικό του άγχους που επικρατούσε το γεγονός ότι οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ στο 65-63 για περίπου τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο. Ο Καραποστόλου με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε τις βάσεις για ένα επιμέρους σκορ 2-11 (67-74) για την Καβάλα. Ο ΑΓΟΡ αντιστάθηκε και επέστρεψε με δικό του επιμέρους 9-2 για να ισοφαρίσει 76-76 με 7 συνεχόμενους πόντους του Τσόχλα. Μέχρι το τέλος οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρ-χέρι και στα σημεία επικράτησε η Καβάλα, δείχνοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα, στα οποία μίλησαν οι Καραποστόλου και Τέιλορ με εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-63, 80-83.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 22 (3), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 10 (5 ασ.), Τσόχλας 7 (1 τρ., 3 κλεψ.), Καλλινικίδης 14 (1 τρ., 6 ριμπ., 3 κλεψ.), Δορκοφίκης, Τζόνσον 5 (1), Λάτοβιτς 17 (3), Πέτγουεϊ 5 (1), Δέδας, Κατσαρές.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (1), Αράπης, Αγγελόπουλος 2, Τέιλορ 23 (12 κερδ. φάουλ), Στεφανίδης 12 (2 τρ. 3 ασ.), Γέλιος, Γεωργάκης, Καραποστόλου 25 (5), Σίμτσακ 4 (8 ριμπ., 4 κλεψ.), Ο’ Μπράιαντ 7.

*Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο γύρο η Καβάλα είχε επικρατήσει εντός έδρας 60-57. συνεπώς στην ισοβαθμία με τον ΑΓΟΡ υπερτερεί, έχοντας δύο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, στην προσπάθεια που κάνουν οι δύο ομάδες για ένα καλό πλασάρισμα στην πρώτη οκτάδα της Α1 που οδηγεί στα πλέι οφ.

πηγή: sportfm.gr