Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Διασυρμός στην (Ρομα)ϊκή αρένα!!

τΡΟΜΑκτική…
Σταθερή δεν την λες ενώ με βάση την βαθμολογική της συγκομιδή δεν μπορεί να θεωρηθεί διεκδικήτρια του τίτλου. Στην καλή της μέρα όμως η Ρόμα, όπως απέδειξε και με το 4-0 επί της Ίντερ για την 22η αγωνιστική του Καμπιονάτο, είναι σε θέση να τρομοκρατήσει την αντίπαλη άμυνα και να προσφέρει θέαμα. Ισοπαλίες για Γιουβέντους, Μίλαν, σημαντικό τρίποντο για την Φιορεντίνα κόντρα στην Ουντινέζε.

Η Ρόμα μετά την βαριά εκτός έδρας ήττα από την Κάλιαρι, παρουσίασε ένα εντελώς διαφοροποιημένο αγωνιστικό πρόσωπο στο ντέρμπι με την Ίντερ. Ο Ζουάν στο 13΄έκανε το 1-0 για να αναλάβει στην συνέχεια δράση ο Μπορίνι. Με δύο δικά του τέρματα (41΄, 48΄) οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους για να έρθει ο Μπόγιαν 89ο λεπτό και να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Η Μίλαν είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Νάπολι και αυτό αποδείχθηκε και εντός αγωνιστικού χώρου. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 με τον Ιμπραΐμοβιτς να αποβάλλεται στο 64ο λεπτό.

«Στραβοπάτημα» για την πρωτοπόρο του πίνακα, Γιουβέντους που ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Σιένα μέσα στο γήπεδό της.

Σημαντικές νίκες για Φιορεντίνα, 3-2 την Ουντινέζε και Παλέρμο, 2-1 την Αταλάντα.