Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Το πάλεψε, αλλά ούτε φέτος!!

Το πάλεψε, αλλά ούτε φέτος
Το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα του Βελγίου διατήρησε η Άντερλεχτ, η οποία στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής επιβλήθηκε με σκορ 4-2 της Γκενκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύσκολο έργο, αφού πέρα από την πολύ καλή Άντερλεχτ, είχαν να αντιμετωπίσουν και την κακή παράδοση, δεδομένου ότι έχουν να κερδίσουν από το 2006.

Την έκπληξη θέλησε να κάνει η Γκενκ, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ λεπτό με τον Μπεντέκε. Ωστόσο, άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Σουάρες, για να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 35΄λεπτό με τέρμα του Κλέσταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άντερλεχτ τριπλασίασε τα τέρματά της με τον Εμποκανί, για να ξαναμπεί η Γκενκ στο παιχνίδι στο 63’ λεπτό με τον Μπαρντά να κάνει το 3-2.

Το τελικό 4-2 έκανε ο Εμποκανί, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο και να διευρύνουν την διαφορά τους, στους εφτά βαθμούς από τη δεύτερη Γάνδη.