Δευτέρα 30 Ιουλίου 2012

Παραμένουν πεντάδα οι Γκάλαξι!!

Αν και έπαιξαν χωρίς τον Λάντον Ντόναβαν και Ντέιβιντ Μπέκαμ, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι επικράτησαν με 1-0 στην έδρα του Ντάλας.
Ο Μάικ Μαγκί πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 62ο λεπτό και καθόρισε το σπουδαίο «διπλό», με το οποίο οι Γκάλαξι διατηρήθηκαν στην προνομιούχα πεντάδα της δυτικής περιφέρειας του MLS. Αντίθετα, οι έτεροι εκπρόσωποι του Τέξας, Χιούστον Ντάιναμο, κέρδισαν με 2-0 το Τορόντο χάρη σε τέρματα των Κέιλεν Καρ και Μπράιαν Τσινγκ.
Σημαντική νίκη με 3-1 πήραν οι Μόντρεαλ Ίμπακτ σε βάρος των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς. Μάλιστα ο Μάρκο Ντι Βάιο σημείωσε το παρθενικό του πρωτάθλημα στη λίγκα. Με σκορ 2-1 πέρασαν οι Κολόμπους Κρου από την έδρα της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, με τον Χάιρο Αριέτα να καταγράφει δύο γκολ στο ντεμπούτο του. Το ίδιο αποτέλεσμα πέτυχαν οι Σιάτλ Σάουντερς στο «σπίτι» των Κολοράντο Ράπιντς, οι οποίοι συμπλήρωσαν σερί έξι ηττών.
Ο Φρέντι Αντού, πρώην στράικερ του Άρη, ισοφάρισε στο 59ο λεπτό με πέναλτι στο 2-1 των Φιλαδέλφεια Γιούνιον με τους Νιου Ίγκλαντ Ρεβολούσιον, που προέκυψε με κεφαλιά του Τζακ Μακ Άινερνι στις καθυστερήσεις. Ακόμα, οι πρωτοπόροι της Δύσης, Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς παραχώρησαν 1-1 στους Σικάγο Φάιρ, αν και ο Στέφεν Λένχαρτ άνοιξε το σκορ στο όγδοο λεπτό. Τέλος, η Σίβας ΗΠΑ επιβλήθηκε με 1-0 των Πόρτλαντ Τίμπερς, αφού ο Ντάνι Καλίφ σκόραρε στο 68ο λεπτό, σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες των εκπρόσωπων της «πόλης των αγγέλων».