Σάββατο 4 Αυγούστου 2012

Δωράκι για την Άρσεναλ!

Νικηφόρα ξεκίνησε η Άρσεναλ Σαραντί τις υποχρεώσεις της στην Primera Division της Αργεντινής κερδίζοντας με 1-0 την Ουνιόν Ντε Σάντα Φε.
Πάντως οι κάτοχοι της Clausura χρειάστηκαν τη… βοήθεια του Όσκαρ Λίμια, πρώην τερματοφύλακά τους. Μόλις στο όγδοο λεπτό του εναρκτήριο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος ο Λίμια χάρισε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με απίστευτη ενέργεια. Στη συνέχεια, πάντως, σταμάτησε πέναλτι του Εμίλιο Ζελάγια, αλλά η Ουνιόν δεν μπόρεσε να καταβάλει επιθετικά την ανώτερη Άρσεναλ.
Εύκολη νίκη με 3-0 κατέγραψε η Βελέζ Σάρσφιλντ σε βάρος της Αρχεντίνος Τζούνιορς στο άλλο σημερινό (ξημερώματα 04/08) παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής. Ο Σεμπαστιάν Ντομίνγκεζ διαμόρφωσε με κεφαλιές τα 1-0 και 2-0 στο 15ο και 26ο λεπτό, αντίστοιχα. Ακολούθησε ο άλλοτε στράικερ της Τζένοα, Λούκας Πράτο, με το 3-0 στο 57ο λεπτό.