Σάββατο 4 Αυγούστου 2012

Ανατροπή και νίκη για Ρωσία!!

Αν και βρέθηκε να χάνει στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης η Ρωσία έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 77-74 την Ισπανία.
«Έβρεξε» τρίποντα και νίκη για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, που με «όπλο» το περιφερειακό σουτ τους έκαμψαν την αντίσταση των Ισπανών κι εξασφάλισαν την πρώτη θέση του Β’ Ομίλου. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την «ασημένια» στο Πεκίνο ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, που πλέον θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων και νίκη επί της Βραζιλίας, την τελευταία αγωνιστική, για να τερματίσει 2η.
Η Ισπανία προηγήθηκε με 69-60, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά οι Ρώσοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν σε 73-73, ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Ρούντι Φερνάντεθ δεν βρήκε στόχο από τα 6,75μ., ο Τιμοφέι Μοζγκόφ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και στην επόμενη επίθεση ο ίδιος ευστόχησε σε δίποντο μέσα στη ρακέτα, με 18’’ να απομένουν. Ο Κριάπα δεν άφησε τον Πάου Γκασόλ να σουτάρει, σταματώντας τον με φάουλ, αλλά ο πάουερ φόργουορντ των Λέικερς αστόχησε στην πρώτη βολή, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα σε παράταση. Με το σκορ 75-74 υπέρ της Ρωσίας και το χρονόμετρο να δείχνει 5’’ για τη λήξη ο κορυφαίος παίκτης της, Βιτάλι Φριτζόν (24π.), ήταν εκείνος που σφράγισε τη νίκη της, καθώς έκλεψε την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στην επανεμφάνισή του, μετά τον τραυματισμό του στον αστράγαλο, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο περιορίστηκε στους εννέα πόντους.
Δεκάλεπτα: 11-28, 32-40, 56-53, 77-74.
Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ, Μοζγκόφ 12, Φριτζόν 24 (2), Καούν 1, Βορόνοφ, Κριάπα 12 (4), Αντόνοφ 3 (1), Μόνια 3, Πονκρασόφ 14 (2), Κιριλένκο 8.
Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 20, Φερνάντεθ 10 (1), Ροντρίγκεθ 8, Ναβάρο 9 (1), Καλντερόν 2, Ρέγες 4, Σαν Εμετέριο 3 (1), Γιουλ 6, Μ. Γκασόλ 10, Ιμπάκα 2.

πηγή: onsports.gr